środa, 21 grudnia 2016

Razem możemy więcej!

Po wigilijkach z podopiecznymi spotkaliśmy się też jeszcze z naszymi wolontariuszami, partnerami, dobrymi duszami, które przyczyniają się do tego, że czasem nasze zwariowane inicjatywy realizują się w rzeczywistości. To dzięki temu, że byliście z nami rok 2016 wypełniony był mnóstwem atrakcji dla małych i dużych, pozytywną treścią i wspaniałymi ludźmi.

Drodzy, dziękujemy Wam
za dobre serce, które pochyla się nad tymi, którzy potrzebują pomocy,
za dobrą duszę, która przynagla do czynienia dobra,
za beziteresowną pomoc i życzliwość,
za uśmiech na twarzy i energię do działania.


wtorek, 20 grudnia 2016

Bobrek świątecznie






Dwa dni po wigilijce Robarku także i Bobrek świętował zbliżające się Boże Narodzenie a także podsumowywał ponad rok zajęć. Mnóstwo wspólnych przeżyć, pięknych wspomnień i prawie tysiąc zdjęć do obejrzenia =) Ale tradycyjnie, po odszukaniu pierwszej gwiazdki zaczęliśmy opłatkami i kolacją, razem pośpiewaliśmy i rozwiązaliśmy quiz przygotowany przez Dominikę. Podczas naszego spotkania świętowaliśmy również urodziny Pauliny i Ricarda, choć to nie prezenty urodzinowe były tymi najbardziej wyczekiwanymi.

Kolejny raz dziękujemy wszystkim, którzy zdecydowali się spełnić kilka marzeń poprzez akcję List do Dzieciątka. Popatrzcie sami jakie reakcje wzbudziły Wasze prezenty.

Rozbark świątecznie



Za nami wigilijki i spotkanie świąteczne z wolontariuszami. Rok dobiega końca, zakończyliśmy też pracę z obecnymi podopiecznymi. Zobaczcie jak wyglądało ostatnie spotkanie z grupą z Rozbarku =)  jak zwykle było pyszne jedzonko - coś na kształt kolacji wigilijnej - wspólne kolędowanie, wypełnialiśmy też niebieskie serca miłą treścią na piękna pamiątkę no i oczywiście punkt kulminacyjny spotkania - prezenty z Listu do Dzieciątka. Jeszcze raz ogromnie dziękujemy wszystkim darczyńcom, zobaczcie sami, ile radości przyniosły Wasze upominki i dobre serce!
DZIĘKUJEMY W IMIENIU PODOPIECZNYCH I ICH RODZEŃSTWA

piątek, 16 grudnia 2016

Mikołajkowy Konkurs Talentów na Bobrku



Za nami pierwszy Mikołajkowy Konkurs Talentów na Bobrku! 



Całe przedsięwzięcie od początku do końca (no prawie) wymyśliła, przygotowała i poprowadziła nasza grupka, a w zasadzie jej część, bo nie wszyscy mieli ochotę się zaangażować. Celem projektu było zorganizowanie konkursu talentów dla młodszych dzieci uczęszczających do SP 16 a poprzez to zachęcenie naszej młodzieży do przejęcia odpowiedzialności za całe wydarzenie. A jak to się w ogóle stało?






niedziela, 11 grudnia 2016

Mikołaje i renifery =)




Tak, to my - Mikołajki lub jak nazwał nas jeden Pan na Bobrku siostry Mikołaja =)
choć w tym roku w naszym stadzie znalazło się też kilka reniferów =)
Ale nie o nas tu chodzi, lecz o ten jeden fajny dzień w roku kiedy każde spotkane przez nas dziecko w dzielnicy Bobrek i Rozbark sięga po garść słodyczy do naszych wypchanych mikołajowych toreb. 6.grudnia to dzień pełen radości, niespodzianek, po prostu sympatyczny,
 bo nie trzeba NIC, by dostać COŚ. Chodzi po prostu a to, by BYĆ i się spotkać. 

poniedziałek, 21 listopada 2016

KULTURALNY MIESIĄC NA ROZBARKU

Za nami dość emocjonujący czas, pełen kulturalnych wydarzeń. W czwartek miałyśmy z Kasią okazję uczestniczyć w Dniu Kultury Romskiej, który zorganizowała Szkoła Podstawowa nr 16 w Teatrze Rozbark. Przepiękny dzień, piękna atmosfera i jeszcze piękniejsze dziecięce talenty. Dzień ten zacierał polsko romskie granice, wszyscy byliśmy jedną rodziną poznającą kulturę romską. Przedstawieniem „Jasnowłosa” w wykonaniu świetlicy Amaro Strycho przezywamy do dziś. Piękna i wzruszająca historia o miłości, o tolerancji, o równości i pochodzeniu białych ludzi ;) Przyznam, że miałam łzy w oczach i rozpierała mnie duma, zwłaszcza, że sporą część małych artystów znamy z bobrkowskich podwórek ;)



Skoro już przy Rozbarku jesteśmy pozwólcie, że opowiem Wam, co u nas słychać. Przez cały listopad pracowaliśmy nad projektem dziecięcym „Piżama Party”. Cel teoretycznie prosty – dobra zabawa, zorganizowanie czasu dla znajomych, nauczenie znajomych nowych gier. Podział zadań poszedł nam dość gładko. Dwóch Mateuszów zajęło się organizacją budżetu oraz bufetu, Damian koordynował prace, a dziewczyny za zadanie miały poprowadzenie poszczególnych zabaw. Dodatkowo Paulina miała zająć się projektem zaproszeń i podziękowań, Vanesska projektem dekoracji, Oliwia koordynacją sprzątania po imprezie. Oliwia i Vanessa dodatkowo mały zająć się muzyką w tle. A ja? Miałam za zadanie nauczyć się stać obok. Lubię, gdy działania, w które się angażuje wkłada się 100% zaangażowania, więc często biorę na siebie obowiązku innych. Tym razem wszyscy uczyliśmy się konsekwencji swoich zachowań i decyzji, a ja uczyłam się, że nie muszę odpowiadać za innych. Patrząc na czas, jaki nasze dzieciaki miały oraz ilość osób, jaka musiała się ze sobą dogadać (i skonfrontować swoje wizje) powstała nam świetna impreza. A raczej impreza o ogromnym potencjale.. i może to presja tego potencjału spowodowała, że w praktyce nie było tak idealnie.. Na szczęście główny cel został osiągnięty – osoby towarzyszące miały zorganizowany czas i dobrze się bawiły, a na pewno inaczej niż, na co dzień. A my mogłyśmy spojrzeć na naszych podopiecznych z innej perspektywy. Jestem dumna z pracy, jaką w tej projekt włożyli chłopcy – zarówno na etapie przygotowań, jak i podczas imprezy. Stworzyli piękny regulamin, przygotowali dokładny budżet, nie zapomnieli podczas planowania listy zakupów o najdrobniejszych szczegółach (zaplanowali ciepły posiłek, przemyśleli odpowiednią ilość napoi, przygotowali szwedzki stół, a nawet nie zapomnieli o takich drobiazgach jak cukier do budyniu, który chcieli ugotować ;)). Nasz koordynator dokładnie pilnował stworzonego planu imprezy, starał się przydzielać obowiązki, postarał się o różnorodność gier planszowych oraz w sytuacjach konfliktowych ratował sytuację wykonując obowiązki innych, ale co najważniejsze – zadbali o swoje osoby towarzyszące. Pomimo wszystkich emocji, które towarzyszyły mi pod koniec naszej imprezy uważam, że dla chłopaków warto było zorganizować ten projekt. Mam nadzieję, że nie będą się bali podejmować kolejnych wyzwań ;)

środa, 26 października 2016

Noc jakby halloweenowa


Choć halloween dopiero za kilka dni to my postanowiliśmy przeobrazić się w kościotrupy ciut wcześniej. Październik upłynął nam więc na robieniu pająków, balonowych duchów czy wycinaniu uśmiechów w dyni. Pojawiły się też czarne nietoperze a finał naszej imprezy świętowaliśmy przez całą noc oglądając horrory, uczestnicząc w nocnej grze terenowej, przemieniając się w mumie czy zajadając jabłka w typowo halloweenowski sposób, czyli bez użycia rąk. 

czwartek, 20 października 2016

Pokonujemy samych siebie

Moi Drodzy, posłuchajcie co u nas =)
Za na nami kolejne zmagania bycia ze sobą, pokonywania własnych barier, ale też po prostu fajnie spędzony razem czas. W ostatnich tygodniach odwiedziliśmy jedno z naszych ulubionych miejsc rozrywki - zabrzański JumpWorld, gdzie można wyskakać się do woli, rozładować całą energię zupełnie na legalu i całkiem pozytywnie. Wzajemne przekonywanie się do odrobiny szaleństwa i wskoczenia głową w dół do basenu pełnego gąbek przyniosło sporo wyzwolenia, ale też pokazało nam, że jeżeli tylko odważymy się zrobić coś nowego, nieznanego a czasem i ryzykownego to może się to okazać nie tylko niestraszne, ale i nawet przyjemne. W związku z tym już (prawie) każdemu z nas niestraszne są salta wykonywane w parku trampolin czy samodzielne korzystanie ze zjeżdżalni na basenie. I nie ma się co śmiać, bo każdy ma swoje strachy i czasem irracjonalne fobie (wiem coś o tym, bo ja się boję węża nawet w tv), ale najważniejsze jest stawianie im czoła i życie w sposób, którego nie ogranicza lęk. Parę takich strachów udało nam się już schować do szafy =)



wtorek, 18 października 2016

Certyfikaty rozdane! ;)

 Zazwyczaj październikowe dni spędzamy na podsumowaniach. Podsumowujemy sezon Szkoły Mobilnej, przeglądamy ewaluacje i zdjęcia, wspominamy letni czas i wybieramy kandydatów do nowych grup. Ten rok jest inny. Przed nami jeszcze podsumowanie sezonu w naszym zespole, grup nowych nie zakładamy - staramy się świetnie bawić z aktualnymi. Testujemy, sprawdzamy, szukamy dobrych rozwiązań. A dobre okazało się marcowe szkolenie "Szkoła Inna Niż Wszystkie", podczas którego dołączyło do nas 11 wspaniałych osób. Każda inna, ale wyjątkowa. Zarażała nas swoją energią, dodawała sił i motywacji, a często to właśnie dzięki tym cudownym osóbkom nasza Szkółka mogła wyjeżdżać na podwórka. Dziękujemy Wam kochani Wolontariusze za każdy uśmiech dziecka, za Wasz czas i obecność, za chęci i kreatywność!
Nasza wspólna przygoda trwała sześć cudownych miesięcy, podczas których zdobywaliśmy nowe umiejętności, wiedzę, doświadczenie, uczyliśmy się od siebie nawzajem (my też się uczymy od wolontariuszy, którzy dają nam nowe, świeższe spojrzenie; a jeśli zaczyna pojawiać się jakaś rutyna to oni nas z niej wybijają! Lub dzieciaki ;)).
Tak wspaniały czas trzeba było odpowiednio uhonorować. 7 października spotkaliśmy się w ulubionej, miechowickiej salce by wspaniałej siódemce, która ukończyła całe szkolenie wręczyć certyfikaty. Był to czas na podsumowanie, osobistą refleksję, odrobinę kreatywności, wspólną zabawę i wielką niespodziankę w postaci pysznego tortu. Bo jak już wiele razy się przekonaliśmy - razem jest fajniej! DZIĘKUJEMY ;)


poniedziałek, 10 października 2016

List do Dzieciątka 2016





Grupa Pedagogów Ulicy UNO* z Bytomia już po raz szósty zaprasza Państwa do włączenia się w akcję spełniania dziecięcych marzeń.
Dlaczego List do Dzieciątka? Ponieważ na Górnym Śląsku gwiazdkowe prezenty od zawsze przynosiło Dzieciątko, a nie Mikołaj! Mikołaj swoje 5 minut ma 6 grudnia. Zależy nam na umocnieniu tej starej, dobrej tradycji.
List do Dzieciątka ma prostą ideę: poprosimy dzieci, z którymi pracujemy w bytomskich dzielnicach Bobrek i Rozbark, aby napisały list do Dzieciątka. W tym roku chcemy zwrócić szczególną uwagę na to, by nie były to tylko listy życzeń, ale prawdziwe, osobiste refleksje, w których dzieci podzielą się swoimi pragnieniami. Dziecięce marzenia przekażemy osobom i grupom, które przygotują dla nich prezenty. W całej akcji nie chodzi o przekazanie środków finansowych, a o samodzielne zakupienie, zapakowanie i  przekazanie prezentu dla konkretnego dziecka. Zachęcamy również ofiarodawców do przygotowania kartki lub listu z życzeniami dla dziecka i jego rodziny. Tuż przed Wigilią, w przedświąteczne popołudnie, spotkamy się z dziećmi przy choince. Spędzimy czas jak w gronie rodzinnym, jedząc wigilijne przysmaki, śpiewając kolędy, rozmawiając o Bożym Narodzeniu                  i wręczając przygotowane prezenty.
Zwracamy się z ogromną prośbą o dołączenie do akcji poprzez przygotowanie prezentu dla dzieci,       z którymi Grupa Pedagogów Ulicy UNO pracuje na co dzień. W sytuacji, gdy zgłosi się więcej darczyńców niż jest podopiecznych, będzie można przygotować prezenty dla rodzeństwa oraz dzieci, z którymi GPU UNO jest w stałym kontakcie.
Osoby, które są zainteresowane wsparciem tej akcji, prosimy o kontakt:
tel. 693 92 73 73
koszt/wartość prezentu: do 100 zł

Ważne daty dla tej akcji społecznej:
10 października: inauguracja akcji w internecie
10–28 października: dzieci piszą listy
2–10 listopada: przekazujemy listy ofiarodawcom
10–30 listopada: czas na przygotowanie prezentu
9 grudnia: ostateczny termin dostarczenia prezentów do siedziby GPU UNO
w Bytomiu przy ul. Matki Ewy 1
14 i 16 grudnia: spotkania wigilijne z podopiecznymi, podczas których dzieci otrzymają       prezenty



* Grupa Pedagogów Ulicy UNO to jednostka lokalna Centrum Misji i Ewangelizacji Ewangelicko-Augsburskiego w RP, które znajduje się w Ogólnopolskiej Sieci Organizacji Streetworkerskich OSOS i należy do Europejskiego Stowarzyszenia Misji Miejskich. Grupa streetworkerów działa od 2010 roku i realizuje program z zakresu pedagogiki ulicy w dzielnicach Bytomia - Bobrek i Rozbark. Jego celem jest wsparcie i rozwój dzieci marginalizowanych społecznie oraz towarzyszenie ich rodzinom. Pedagodzy pracują tam, gdzie można spotkać dzieci i młodzież, realizując z nimi zajęcia z zakresu animacji, warsztaty oraz projekty artystyczno-społeczne.

czwartek, 29 września 2016

Z pamiętnika tych cieplejszych dni...

Już jesień. Za oknem świeci słońce, powoli opadają liście i wszystko jest piękne do momentu, gdy spojrzysz na termometr. Temperatura zatrważająco spada z każdym dniem pozostawiając jedynie wspomnienia minionego lata. Powspominajmy więc te cieplejsze dni, kiedy to można było chodzić w T-shircie, krótkiej spódniczce i sandałkach. Kiedy to wyciągaliśmy koce i urządzaliśmy pikniki, rozgrywaliśmy mecze w badmintona czy rozwiązywaliśmy zadania podczas łowów. 




poniedziałek, 26 września 2016

Aktywnie na Rozbarku

Za nami bardzo aktywny wrzesień, pełen nowych wyzwań i zmian! Za każdym razem, gdy zasiadam przed komputerem, otwieram folder ze zdjęciami i zaczynam wspominać zajęcia, uświadamiam sobie, jak wiele się u nas dzieje. I jak fajnie nam razem. Jesteśmy na etapie, w którym nie tylko dzieciaki mogą czuć się swobodnie, my (ja i Ola) też możemy szczerze powiedzieć, co nam się nie podoba, że mamy gorszy dzień lub coś nas przerasta. To chyba w tym miesiącu najcenniejsza lekcja, uczymy się pokonywać słabości, uczymy się, że silną wolą i ciężką pracą możemy dojść na szczyt. Uświadamiamy sobie, że możemy wciąż więcej. I tak za nami typowo towarzyskie zajęcia – wspólny wypad do kina czy wyjście na pizzę. I tu moje zdziwienie, tym razem nie były potrzebne nam żadne gry by spędzić długie godziny nad kawałkiem pizzy. Szczere rozmowy, wygłupy i quiz z młodzieżowego slangu wystarczyły. A ja czułam się, jakbym wyszła na pizzę z grupką znajomych, w której każdy był sobie równy i wnosił coś od siebie. Ten miesiąc pokazał nam pierwsze owoce naszej pracy. Nie tylko podczas wyjścia do pizzerii, ale także w trakcie zorganizowanych przez nas łowów. Grupa dostała listę 25 zadań, które postanowiła rozwiązać sama, bez naszego towarzystwa czy pomocy. Wyruszyli sami i… okazało się, że potrafią świetnie ze sobą współpracować, idealnie się uzupełniają, a do tego nie zawiedli naszego zaufania. Byłam dumna, chociaż przyznać się muszę, że początkowo miałam małe obawy. Kolejne zajęcia mijały nam aktywnie zostawiając miłą atmosferę. Byliśmy na ściance wspinaczkowej by zmierzyć się ze samym sobą, łatwo nie było, wymagało to kilku kilogramów cierpliwości, a z tym u nas ciężko. Jednak udało się! Było „Ty go” w parku linowym oraz relaks w ba beczkarni i robienie dla mnie prezentu urodzinowego.  Zapisaliśmy kartki z naszymi pomysłami na zajęcia i miejscami, które chcemy odwiedzić oraz rzeczami, które chcemy zrobić. I tak wybraliśmy się na przejażdżkę kolejką Elką, zwiedzaliśmy ZOO w poszukiwaniu młodej Żyrafki oraz witaliśmy nowe osoby w naszej grupie grając w podchody. Niezwykłe podchody, bo dołączyli do nas nasi byli podopieczni. A do tego ja wałczyłam z moim wewnętrznym potworem wspinając się po murach i zeskakując z nich. Do dziś na samą myśl wysokości nogi mi się trzęsą.

piątek, 23 września 2016

Kto to wie...

Ostatni dzień lata już za nami. Za kilka dni zakończymy czwarty już sezon Szkoły Mobilnej    (SM). Dwie dzielnice, sześć lokalizacji i kilka dodatkowych akcji w okolicy dopełniło naszą pracę. Zdecydowaliśmy, że każdy sezon rozpoczniemy szkoleniem. Jest to dobry pomysł  na pozyskanie potencjalnych adeptów edukacji ulicznej, a także wykonanie pierwszych kroków w streetworkingu. Nasi kursanci oprócz warsztatów odbywają praktyki w czasie zajęć przy SM. Za kilka dni, tj.               7 października obędzie  się wręczenie certyfikatów osobom, które ukończyły cały kurs. W tym roku zakupiliśmy także nową  przyczepę do transportu naszej "szkółki" jak mawiają nasi przyjaciele z partnerskiej organizacji Grupa Pedagogiki i Animacji Społecznej z Warszawy, która także posiada SM.

W tym roku część z nas prowadziła lub brała udział w szkoleniu dla współpracowników i wolontariuszy, które było organizowane w Krakowie przez Fundację Ukryte Skrzydła. Była to także okazja do wymiany doświadczeń wszystkich trzech organizacji, które używają w swojej pracy belgijskiej szkoły.

Oprócz wielu radości i spełnienia, jakie daje praca przy SM na bytomskich podwórkach, mieliśmy wiele wyzwań. Są dwie drogi,  dwa wybory. Trudności można traktować jako pułapki, niebezpieczeństwa, które paraliżują nas do działania lub można je traktować jako możliwości, wyzwania,  z którymi damy radę się zmierzyć i znaleźć dobre rozwiązania. Co sprawia, że dla jednych z nas ta sama sytuacja jest spostrzegana jako możliwość, a dla innych jako zagrożenie?

 W naszej pracy, która ciągle się zmienia, jest dynamiczna, jest pod wpływem wielu różnych czynników, z których największym, a często najmniej świadomym jestem ja SAM! Poczucie własnej  wartości, to kim jestem, co czuję, jakie mam mocne strony i ograniczenia, które często chcemy przed sobą i innymi ukryć. To wszystko kształtuje naszą pracę, jej dynamikę i rozwój. Refleksja nad tym często jest pomijana i uznawana za mało istotną, nie wartą poświęconego czasu.

 Jakie są moje refleksje? Podzielę się z Wami za kilka dni, kiedy zakończymy sezon, wykonamy ewaluację naszej pracy i wyciągniemy wnioski, na podstawie których chcemy wiele zmienić w przyszłym roku....a może już wkrótce? Kto wie…


Robert Cieślar



poniedziałek, 5 września 2016

A co się działo na Bobrku?

Ostatnie dni wakacji mijają szybko i nieubłagalnie, a my mając tą świadomość zdecydowanie w sierpniu nie próżnowaliśmy ;) Było wszystkiego po trochu, trochę lenistwa na kocyku, aktywności sportowych, kulinarnych doznań i artystycznego nieładu...
Wszystko zaczęło się od pikniku na Bobrku, gdzie mogłam posłuchać o wszystkim, co działo się na wakacyjnym obozie w Pieninach. Wspomnień było co niemiara i myślę, że długo zostaną w pamięci naszych dzieciaków.
Poźniej był basen odkryty i ten zamknięty, niektórym z nas nauka pływania idzie co raz lepiej, więc już niedługo może sprawdzimy się na jakiś mini zawodach...
 Udało nam się w sierpniu bez większego marudzenia zdecydować się na jeden film i pójść do kina na seans „Mój przyjaciel smok”. Odwiedziliśmy również stare dobre Miechowice, gdzie zaplanowaiśmy robienie tatuaży z henny, z których powstały: groźny smok i przepiękne ptaki. Korzystając z okazji posiadania kuchni spotkanie na Miechowicah zakończylismy kulinarnie, tym razem przenosilśmy się do gorącego meksyku i robiliśmy toritille... mniam! Kolejne spotkanie odbyło się z Rozbarkiem, no cóz trochę sie już za nimi stęskniliśmy,  pojechaliśmy razem na wycieczkę do kopalni Sztolnia Królowej Luzia w Zabrzu, mielismy okazję zwiedzać wraz z przewodnikiem podziemia kopalni i choć na chwilkę doświadczyc tego, w jakich warunkach pracowali Ci nasi górnicy. Obaliliśmy trochę mitów, poznaliśmy wiele ciekawych faktów, przejechaliśmy się podziemną kolejką, a na koniec wylądowaliśmy w naziemnym parku 12c. W parku wysyłalismy sobie wiadomości alfabetem Morsa, odczytywaliśmy godzinę z zegara słonecznego, i przekonaliśmy się, że dużych rozmiarów soczewka optyczna może być niebezpieczna! Na ostatnie spotkanie wybraliśmy się do laserhaus’a, a po nim żeby uzupełnić energię zużytą na cały wysiłek pokonywania labiryntów, celowania do wroga i unikania niebezpiecznyh min, poszliśmy do McDonalda. Mam nadzieję że wy też w sierpniu nie próżnowaliście i bawiliście się równie dobrze jak my!
                                                                                             
                                 Dominika


środa, 31 sierpnia 2016

KOŃCÓWKA WAKACJI NA ROZBARKU

Wakacje dobiegają końca. Nawet nie wiem kiedy nam ten czas zleciał! W początkowych planach było zamknięcie grupy z ostatnim dniem sierpnia, plany jednak troszkę się zmieniły, a my możemy zostać w tym składzie do końca roku. Cieszę się, bo dopiero teraz widać naszą partnerską relację, a każdy w grupie jest sobie równy. Skoro możemy się sobą jeszcze nacieszyć to postanowiliśmy wykorzystać końcówkę wakacji w 100%! Trochę odpoczywaliśmy, trochę poznawaliśmy nowości, nie zabrakło miejsca na naukę.
Wyruszyliśmy na podbój parku z aplikacją goecaching. Znacie? Super sprawa! Macie podane współrzędne geograficzne, które doprowadzają Was do tajemniczej skrzyneczki. W naszym parku są aż 2, my szukaliśmy 3. A trzecia to już nasza niespodzianka - mini piknik! Na którym nie zabrakło świeżych owoców, ciasta, kakaa i oczywiście ulubionych gier! Ostatnio naszym faworytem stał się gorący ziemniak. Zakręcacie bączkiem i po kolei odpowiadacie na pytania - co można schować w szafie? Słowo kończące się na literę M? Czego nie chcecie usłyszeć w sklepie? Czego nie wolno powiedzieć policjantowi? Czym można jeść zupę, gdy nie macie łyżki? Jest śmiesznie, a za każdym razem odpowiedzi zabawniejsze. Tak prosta gra, a pokazuje, że swobodnie czujemy się w swoim towarzystwie ;)

sobota, 13 sierpnia 2016

FESTIWAL ZABAWY NA ROZBARKU

dobiegł końca. Pełen uśmiechów, warsztatów i zabawy. Pogoda do ostatniej chwili trzymała nas w napięciu, pierwszego dnia pokrzyżowała nam plany, o czym pisała wam Kasia. Późnym południem ruszyliśmy w kosmiczną przygodę, gdzie wspólnie z Teatrem Dobrego Serca porozmawialiśmy z 53 osobami o marzeniach, pięknie naszej planety, sprzątaniu jej oraz poznaliśmy nowych kolegów, było super! A i sztuka połączyła nas na tyle, że pełni nadziei przybyliśmy drugiego dnia na dzielnicę. Wspólnymi siłami wraz z naszymi wspaniałymi wolontariuszami udało nam się zrealizować wszystkie zaplanowane na ten Festiwal warsztaty. Było kolorowo na czarnym i piękna rozbarska galeria! Uszyliśmy swoje własne mapety pod okiem Kasi i ozdobiliśmy koszulki! Ola zapoznała wszystkich z tajnikami żonglerki i puszczania baniek oraz stworzyła przepiękne zestawy biżuterii z koszulek! Dominika przygotowała kilka konkurencji sportowych, w których nie tylko udział wzięły dzieciaki, ale i my! Trochę pokręciliśmy hula-hop, poskakaliśmy na skakance, a nawet powyginaliśmy się w limbo. Chociaż frekwencja była troszkę niższa niż na Bobrku to radość była taka sama. Naszą główną atrakcją była fotobudka – strzał w 10tkę. Trzeba było wyciągnąć z kieszeni odrobinę dystansu do siebie, przyodziać się w dobry humor, wybrać kolorowe gadżety i zapozować – samemu, z koleżanką, przyjacielem, mężem czy rodziną!

środa, 10 sierpnia 2016

FESTIWAL ZABAWY - BOBREK DZIEŃ II

Festiwal Zabawy na Bobrku dobiegł końca. Udało nam się zdążyć przed deszczem, który niestety pada i pada niwecząc nasze plany. Ale my się tak łatwo nie poddajemy i to, co  mieliśmy zrobić dziś, zrobimy jutro także nie martwcie się FZ na Rozbarku też się odbędzie!



wtorek, 9 sierpnia 2016

Kolorowe Szaleństwo - FESTIWAL ZABAWY 2016

Za nami pierwszy dzień Festiwalu Zabawy w Bytomiu Bobrku! Już od godziny 13:00 (czyli godzinę przed akcją) pomagała nam całkiem spora  grupka dzieci nie mogąca doczekać się atrakcji. Ruszyliśmy chwilę po 14:00 i choć w tym roku nie było dmuchanego zamku to i tak w pierwszym festiwalowym dniu swoją obecnością zaszczyciło nas aż 126 dzieci! 


czwartek, 28 lipca 2016

Obozowe wieści

Za nami kolejny dzień pobytu w Niedzicy. Pogoda nam sprzyja, bo mimo nieciekawych prognoz ciągle świeci nam słoneczko - to chyba zasługa Basi, która wieczorami odprawia tańce odstraszające deszcz =) Popodziwiajcie z nami otaczające nas widoki; góry jeziora, lasy.


środa, 27 lipca 2016

Pozdrawiamy z Pienin!



Od 21. lipca grupa z Bobrka i Rozbarku zdobywa szczyty Pienin, poznaje nowych rówieśników i szaleje nocami (a także w środku dnia) na Fajnym Obozie w Niedzicy organizowanym przez Centrum Misji i Ewangelizacji.


niedziela, 24 lipca 2016

Na wesoło =)


Za nami mega śmieszne wyjazdy pełne atrakcji. Obie grupy (i z Bobrka, i z Rozbarku) bawiły się na katowickim rynku podczas INWAZJI SZTUKMISTRZÓW, gdzie ćwiczyliśmy cyrkowe sztuczki i oglądaliśmy kabaretowy pokaz "walki" z ogniem. I choć lało nieźle to deszcz i zimno nie przeszkodziły nam uczestniczyć w programie, a nawet stać się jego częścią =)



niedziela, 17 lipca 2016

FESTIWAL ZABAWY 2016 - CZEKAMY NA CIEBIE!

Poszukujemy wolontariuszy do pomocy w przeprowadzeniu akcji "Festiwal Zabawy" w dwóch bytomskich dzielnicach - Bobrek i Rozbark.

Impreza odbywać będzie się w dniach 8-9.08.2016 na Bobrku oraz 10-11.08.2016 na Rozbarku w godzinach 14:00 - 17:00 + spektakl Teatru Dobrego Serca.

W każdej z dzielnic przez dwa dni dzieci wraz z rodzinami będą mogły wziąć udział w różnorodnych warsztatach, grach, zabawach, konkursach i animacjach. Udział w Festiwalu Zabawy jest darmowy. W tym roku zdecydowaliśmy się na dwa motywy przewodnie imprezy: recykling oraz teatr.


W programie m. in:
-> Strefa Gier - towarzyskie, planszowe, karciane. -> do zadań osoby zajmującej się tą strefą należeć będzie: wydawanie dzieciom gier, pomoc w przeczytaniu instrukcji czy wspólne granie.


-> Strefa Sportowa - m.in. piłki, skakanki, gumy do skakania, paletki, szczudła. - > do zadań osoby zajmującej się tą strefą należeć będzie: wydawanie sprzętu sportowego, granie w paletki czy piłki z dziećmi, pomoc w wejściu na szczudła, prowadzenie konkurencji sportowych, zabaw ruchowych.

-> Gibbon - Slackline -> do zadań osoby zajmującej się tym punktem należeć będzie: pilnowanie by dzieci wchodziły pojedynczo, pomoc w przejściu młodszym dzieciom.

-> Fotobudka - poszukiwany fotograf do pomocy, który wykonywać dzieciom będzie po 2-3 ujęcia w dniach 8.08.16 oraz 10.08.16. W dniach 9.08.16 oraz 11.08.16 zostanie stworzona mini galeria zdjęć. Zdjęcia w tych dniach rozdane zostaną dzieciom.

-> Strefa Zabaw Podwórkowych -> do zadań osoby zajmującej się tą strefą należeć będzie: poprowadzenie zabaw znanych z dzieciństwa typu "mamo, mamo ile kroków do Ciebie", krowa, farbki, chowanego, berek, pucha, ciuciubabka, stary niedźwiedź mocno śpi, rolnik sam w dolinie, ciepło-zimno, baba jaga patrzy itp.

-> Strefa Maluszków - 1-3latka -> do zadań osoby zajmującej się tą strefą należeć będzie: pomoc pedagogowi w prowadzeniu zabaw dla maluszków - kolorowanie, rozwiązywanie prostych zadań, czytanie bajek. W tym punkcie znajdą coś dla siebie także rodzice maluszków, gdyż prowadzone będą proste zabawy rozwijające dzieci, do których można wracać w domu.

-> Szkoła Mobilna -> do zadań osoby zajmującej się tym punktem należeć będzie wspólne rozwiązywania/tłumaczenie dzieciom paneli przyczepionych do Szkoły Mobilnej.

-> BAMP -> patyczki i krzyżyki, z których powstać może wszystko. Wystarczy odrobina wyobraźni, a dobra zabawa zapewniona! do zadań osoby zajmującej się punktem należeć będzie: wspólna zabawa z dziećmi, wspólne budowanie wszystkiego co tylko dzieci zechcą, pilnowanie by patyczki się nie pogubiły.


-> Stanowisko z napojami i przekąskami -> do zadań osoby zajmującej się tym punktem należeć będzie: rozlewanie napoi do kubeczków, wydawanie napoi i przekąsek dzieciom.

-> Warsztaty Tematyczne -> Tutaj już zależy od umiejętności i chęci osoby. Zachęcamy także do zaangażowania się i pomocy przy warsztatach, które już mamy zaplanowane: muppety ze skarpety, tworzenie biżuterii, warsztat raperski, warsztat taneczny (jazz/taniec współczesny), tworzenie biżuterii. Wierzymy, że możesz wzbogacić te warsztaty swoimi pomysłami! ;)

-> Warsztaty cyrkowe - potrafisz żonglować, znasz jakieś sztuczki, akrobacje - szukamy Ciebie! 

-> Twister XXL - zabawa lubiana przez większość. My postanowiliśmy swtorzyć własny i dość duży. Bo jak wiadomo, wszystko co duże przyciąga wzrok. Zadanie proste - trzeba poprowadzić grę - prawa ręka na czerwone, lewy łokieć na żółte ;)

-> Kreatywne ekohasła - poszukujemy osoby, która wspólnie z dziećmi przygotuje zabawne hasła promujące dbanie o środowisko - np. dotyczące wyrzucania papierków do kosza na śmieci, z których stworzymy tabliczki i umieścimy w ważnych dla dzieci miejscach.

-> Turniej UNO

-> Malowanie twarzy

-> Czytanie / opowiadanie bajek 

-> Konferansjer/ka

-> Tworzenie fotorelacji z imprezy.

To już V Festiwal Zabawy na Bobrku i III na Rozbarku! 

Jeśli chcesz włączyć się w organizację akcji jako wolontariusz lub warsztatowiec, potrafisz robić coś ciekawego, chcesz podzielić się swoją pasją z innymi, masz odrobinę wolnego czasu, chcesz nabyć nowe doświadczenia i poznać ciekawych ludzi? ZAPRASZAMY! :)



Zachęcamy do współpracy i zaangażowania się.


Kontakt:
Barbara Posłuszna
e-mail: barbara.posluszna@cme.org.pl
tel. 519 - 048 - 502

piątek, 15 lipca 2016

A w Dzięgielowie było tak

W Dzięgielowie, małej wiosce na Śląsku Cieszyńskim spędziliśmy ostatnio kilka dni organizując zajęcia dla dzieci oraz promując naszą Szkołę Mobilną. Jako że odwiedzało nas od 40 do 60 dzieci na raz realizowaliśmy program proponując najmłodszym kilkuminutowe postoje na stacjach z zabawami. Dzięki temu sposobowi każde dziecko miało szansę skorzystać z większości atrakcji jakie dla nich przygotowaliśmy. Poza ruchomą szkołą, był zamek do skakania, trampolina, gry planszowe, patyczki BAMP, bańki mydlane, strzelanie z łuku, zabawa w ulice, wyścigi konne, łusz, zabawa w murarza, tunel, chusta animacyjna oraz kolorowanki. Każdy miał szansę znaleźć coś dla siebie.



sobota, 9 lipca 2016

Co roku o tej samej porze w Dzięgielowie

Tradycyjnie, jak co roku, pozdrawiamy Was z 67 Tygodnia Ewangelizacyjnego w Dzięgielowie (http://te.cme.org.pl/). Wprawdzie nie przyjeżdżamy tutaj od 67 lat i nie jesteśmy w pełnym składzie, ale od sześciu lat staramy się promować naszą działalność wśród dzieci zagrożonych wykluczeniem społecznym. Grupa Pedagogów Ulicy UNO jest jednostką lokalną Centrum Misji i Ewangelizacji, które organizuje tę dużą imprezę na południu Polski.

Pomagamy w prowadzeniu programu w Strefie Dzieci, a wieczorami opowiadamy napotkanym uczestnikom kim jesteśmy, jak pracujemy, czym jest Szkoła Mobilna.

Więcej informacji na temat GPU UNO można znaleźć tutaj: http://cme.org.pl/index.php?D=138




Jeżeli jesteś zainteresowana/y wsparciem naszych działań, to możesz to uczynić na wiele sposobów:

* Możesz zostać naszym wolontariuszem (link).

* Możesz pomóc w organizacji lipcowego Festiwalu Zabawy na Bobrku i Rozbarku w Bytomiu, sponsorując jego uczestnikom (około 200 dzieci w każdej dzielnicy) drobny poczęstunek, słodycze, nagrody.

* Możesz modlić się o nasze działania, podopiecznych i ich rodziny.

* Możesz wesprzeć nas merytorycznie swoją wiedzą i doświadczeniem np. z zakresu pracy społecznej, socjoterapeutycznej, czy fundraisingu.

* Możesz także wesprzeć nas finansowo, przekazując dowolną kwotę na jedno z kont:
Bank Spółdzielczy w Cieszynie 93 8113 0007 2001 0003 9909 0001

ING Bank Śląski oddział Cieszyn 81 1050 1083 1000 0022 8838 0138
z dopiskiem "Grupa Pedagogów Ulicy UNO"



W celu uzyskania szczegółowych informacji zachęcamy do kontaktu uno@cme.org.pl lub pod numerem telefonu 693 92 73 73

Jesteśmy także na Facebooku: www.facebook.com/gpuuno


czwartek, 30 czerwca 2016

Nasze spotkania


Przedwakacyjny czas był bardzo owocny nie tylko dla dzieci, ale i dla nas - pracowników. Kiedy nasi podopieczni dzielnie walczyli z poprawianiem ocen na koniec roku, my wzięłyśmy udział w spotkaniu w Ośrodku Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, które zorganizowała dla nas niezastąpiona koordynatorka projektu - Magda Fornal (za co ogromnie jej DZIĘKUJEMY).
Był to czas, w którym nie tylko poznałyśmy funkcjonowanie OPOPP, ale również, dzięki specjalistom pracującym w Ośrodku (którym także serdecznie dziękujemy!) mogłyśmy skonsultować problemy, które towarzyszą naszej działalności oraz podjąć współpracę w tym zakresie.



wtorek, 7 czerwca 2016

Finał DRAKI!


Za nami wielki finał artystycznego konkursu dla dzieci z bytomskich placówek na zabawkę recyklingową "Zrób Drakę", który odbył się w minioną sobotę na terenie naszej zaprzyjaźnionej Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Miechowicach. Przybyło ponad 20 dzieci wraz z opiekunami. Wspólnie spędziliśmy czas układając wieże aż do nieba z patyczków BAMP, malowaliśmy chustę w zabawki Draki i graliśmy w ulubione gry planszowe. Oczywiście nie zabrakło też Szkoły Mobilnej czy kolorowej kredy a nawet sprzętu sportowego. Dodatkową atrakcję stanowiła karuzela, ale chyba i tak najbardziej oblegany był stolik Basi zapełniony słodyczami i sokami =)

Jednak to, co najważniejsze czekało na koniec - wręczenie naród i dyplomów! Każde dziecko otrzymało pamiątkowy dyplom i coś słodkiego a autorzy wyróżnionych prac dodatkowo torbę pełną niespodzianek=)

Serdecznie dziękujemy WSZYSTKIM DZIECIOM za zaangażowanie i wysiłek oraz niezwykłą kreatywność jaką włożyły w  wykonanie konkursowych prac. Dziękujemy też wszystkim wychowawcom, rodzicom i innym OSOBOM DOROSŁYM, które dopilnowały i wspierały dzieci w ich przedsięwzięciu. Życzymy kolorowych i ciepłych dni i mamy nadzieję, że już wkrótce spotkamy się na podwórkach =)

Z całego serca dziękujemy też partnerom projektu: Parafii Ewangelicko - Augsburskiej w Miechowicach oraz Centrum Ewangelickiemu im. Matki Ewy a także Śląskiej Wspólnocie Rycerskiego Zakonu Joannitów za dofinansowanie projektu.  Szczególne podziękowania ślemy także do Komisji Konkursowej, która dzielnie zmierzyła się z niełatwym zadaniem wyłonienia zwycięzców. 

czwartek, 2 czerwca 2016

DZIEŃ DZIECKA :)

Są w naszej pracy dni „święte”, w które niezależnie od pogody i dnia tygodnia idziemy na dzielnicę celebrować chwilę. Dni takie są tylko (a może AŻ) dwa w ciągu roku – Dzień Dziecka i Mikołaj. 
Pakujemy wtedy torby słodyczy, czasem bierzemy jakiś sprzęt animacyjny i ruszamy wywoływać uśmiech na twarzach dzieci. Przechadzając się wczoraj po dzielnicy zastanawiałam się czy ten dzień daje więcej radości mi czy dzieciom. Czekają na nas nasi stali bywalcy, mamy okazję poznać nowe dzieciaki oraz chwilę by porozmawiać z rodzicami.


W tym dniu najważniejszy jest uśmiech na twarzach. Staramy się pokazać jak ważne jest bycie dzieckiem! Że warto w sobie zachować odrobinę dziecięcej radości, chęci do zabawy, spontaniczności i szczerości. Warto doceniać chwilę i realizować malutkie cele – tego drodzy czytelnicy jeszcze raz pragniemy wam życzyć! ;)



środa, 1 czerwca 2016

Dobre wieści - konkurs na DRAKĘ rozstrzygnięty!

W tym wyjątkowym dla wszystkich dzieci dniu Grupa Pedagogów Ulicy UNO życzy najmłodszym, trochę starszym i tak naprawdę każdemu, kto odnajduje w sobie choć trochę dziecka WSPANIAŁEGO CZASU WYPEŁNIONEGO CIEPŁEM I UŚMIECHEM. 

A jeśli chcecie usłyszeć od nas życzenia osobiście zapraszamy Was na Bobrek i Rozbark gdzie dziś z pełnymi siatami słodkości będziemy przemierzać place i podwórka dzieląc się radością i czekoladkami z wszystkimi napotkanymi dziećmi =)

W ten wyjątkowy dzień mamy Wam do przekazania także wspaniałe wieści, bowiem Komisja Konkursowa wyłoniła zwycięskie prace w konkursie na zabawkę recyklingową "Zrób DRAKĘ". Przyznano I miejsce, dwa II miejsca, III miejsce oraz 7 wyróżnień. Złożone prace były niezwykle piękne i oryginalne, Komisja miała więc nie lada orzech do zgryzienia.


poniedziałek, 23 maja 2016

Z ostatniej chwili ;)

Praca z grupą ma swoją dynamikę, często jest zmienna i tak naprawdę nigdy do końca nie możemy przewidzieć, co nas czeka. Są dni, gdy patrzymy na wszystko przez różowe okulary, mówimy jednym językiem, wspólnie się śmiejemy, powoli idziemy do góry wspólnie coś wypracowując lub przezywając i nagle… bum. Nasze dzieciaki są cudowne, mają w sobie wiele dobra, „dziecięcej” szczerości i radości z chwili. Jednak jak nikt inny doskonale potrafią wbijać małe szpileczki. Samej zdarza mi się zacisnąć zęby i przeczekać aż emocje opadną. I tak właśnie minął nam ostatni czas. Zaczęliśmy od szczerych rozmów, wspólnym przygotowywaniu upominków dla mam i dla wszystkich pierwszej próby ozdabiania pudełek metodą decopage (spodobało nam się bardzo! I nawet cierpliwości wystarczyło nam do końca). Jednak nie zabrakło też naszego „bum”. Pierwsze przyszło podczas wycieczki do Świętochłowic, gdzie odwiedziliśmy Muzeum Powstań Śląskich. Po małych utrudnieniach związanych z zebraniem się oraz dojechaniem na miejsce zbiórki udało się spotkać obu grupom i wyruszyć w nieznane. I tu nieznane jest doskonałym określeniem, ponieważ zajechaliśmy za daleko. Na szczęście czujni pasażerowie słysząc naszą powoli narastającą panikę pokierowali nas odpowiednio. Zwiedziliśmy trochę miasta wracając się trzy przystanki ;) Muzeum okazało się być interesujące… jednak tylko dla garstki osób. Interaktywne, z młodym zespołem i świetną formą na alternatywną naukę historii. Szczerze polecam – możecie zagłosować w plebiscycie, pokierować tramwajem, poobserwować z okna ochotników walczących w postaniu. A to tylko kilka z atrakcji ;) I chociaż emocji nie brakowało, drzwi muzeum dość szybko się za nami zamknęły, a w drodze powrotnej zmęczenie brało górę to było warto widząc wrażliwość na nasze emocje naszych podopiecznych. Bo to dobre dzieci, które często robią zanim pomyślą ;)

piątek, 20 maja 2016

Wyjazdowo


Pora na garść najświeższym informacji od GPU UNO. Choć cały czas jesteśmy na podwórkach Bytomia to w maju trochę podróżowaliśmy. Najpierw to Belgia przyleciała do nas, a w zasadzie to Joke Verreth - koordynatorka Mobile School - belgijskiej organizacji, od której dzierżawimy naszą magiczną zieloną skrzynię na kółkach. Razem z nią podsumowaliśmy te 3 lata, kiedy to ruchoma szkoła gości u nas, podjęliśmy się też ewaluacji tego co u nas dobre i pozytywne a także tego co nam nie odpowiada, co chcielibyśmy zmienić, na co mamy wpływ, a co wynika z zewnątrz. Zabraliśmy Joke na jedno z naszych podwórek gdzie bywamy ze Szkołą Mobilną i oczywiście, jak to bywa z naszymi zagranicznymi gości, była on największą atrakcja dla dzieci podczas tych animacji. Rozmawialiśmy też o nowych wariantach wykorzystania paneli, które już znamy - myślę, że wynikło dużo dobrego z tego spotkania.


wtorek, 10 maja 2016

Sprawdźcie co u nas =)

To może opowiem krótko, bo zdjęcia mówią same za siebie. Za nami kolejny miesiąc i kolejne zajęcia, jak nie z grupami to przy Szkole Mobilnej, która z radością powitała dzieci w nowym sezonie. A dzieci stęsknione za nią wymalowały wielki uśmiech na ziemi, który pokazywał jak wiele dla nich znaczy i jak wielką przynosi radość =)




piątek, 6 maja 2016

INTENSYWNY CZAS NA ROZBARKU ;)

Mam nadzieję, że ktoś tutaj czeka na nową porcję informacji z naszych dzielnic ;) Jak zwykle u nas dużo się dzieje. Przed majówką poszaleliśmy w JumpWordzie. Było dużo emocji i zabawy. Świętowaliśmy urodziny Mateusza i wciąż graliśmy w naszą nową ulubioną grę ;)

 PS. Teraz możecie być na bieżąco i wiedzieć co się u nas dzieje każdego dnia! Wpadajcie na naszego Fanpage - Grupa Pedagogów Ulicy UNO ;)


sobota, 23 kwietnia 2016

KONKURS!!!

BĄDŹ KREATYWNY I ZRÓB COŚ Z NICZEGO - to hasło przewodnie organizowanego przez nas konkursu. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w naszej zabawie na wykonanie DRAKI - zabawki stworzonej z materiałów recyklingowych. Konkurs skierowany jest do dzieci uczęszczających do świetlic środowiskowych czy socjoterapeutycznych oraz odbiorców programów streetworkerskich na terenie Bytomia. Prosimy wszystkich kierowników/pracowników tychże placówek o rozpropagowanie tej idei wśród dzieci i zachęcenie do kreatywnej zabawy przy tworzeniu sympatycznej zabawki. Konkurs trwa od 22.04 - 22.05.2016r.  i jest częścią projektu "Wielka draka w bytomskiej dzielnicy", którego wielki finał odbędzie się 5.06.2016r. na bytomskim Rynku, kiedy to zostaną wręczone nagrody dla autorów wyróżnionych w konkursie prac.

Wszystkie niezbędne informacje na plakacie oraz w regulaminie konkursu. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z informacjami oraz podjęcia próby stworzenia CZEGOŚ z NICZEGO.

piątek, 22 kwietnia 2016

Międzygalaktyczny Zlot Superbohaterów 2016



Po raz ósmy 16. kwietnia ulicami Bytomia przeszli Superbohaterowie. Tak, trzeba być nie lada odważnym by wystroić się w obcisłe różowe rajstopy, przywdziać zielone włosy czy pajacowatą czapkę. I jeszcze w tym wszystkim przejść przez centrum miasta na oczach setek ludzi. To się nazywa odwaga.




czwartek, 21 kwietnia 2016

Nasza pierwsza konferencja




Co ja się będę produkować, skoro nasza wolontariuszka, Paulina Wadowska, wszystko pięknie i szczegółowo opisała dla nas (i dla Was) w raporcie. Po prostu przeczytajcie relację, którą znajdziecie poniżej, a  za którą serdecznie jeszcze raz dziękujemy =)

wtorek, 19 kwietnia 2016

Młodzieżowo ze Skoczowem ;)

Tak dużo się u nas dzieje, tak wiele chciałabym Wam opowiedzieć, że ze smutkiem stwierdzam, że dobra jest zbyt krótka. Wraz z rozpoczęciem kwietnia i powrotem Szkoły Mobilnej u nas zaczyna się praca na pełnych obrotach. Pomimo deszczu, chłodu czy ogrzewając uśmiech promieniami słońca ruszamy z naszą magiczną skrzynią. Dlaczego magiczną? Bo przywołuje uśmiech na twarzy, uczy, bawi, a co najważniejsze nie potrafi być obojętna. Ją się albo uwielbia, kocha; albo nie czuje, nie lubi. Jak łatwo się domyślić my należymy do tej pierwszej grupy, która Szkołę kocha, dlatego czasami w ramach odskoczni i urozmaicenia wychodzimy w nowe środowiska, grupy czy miejsca by zarażać uwielbieniem do niej. Tak właśnie było 9 kwietnia, gdy odwiedziła nas grupa młodzieżowa ze Skoczowa. Niestety pogoda nie dopisało.. było szaro, buro, mokro… energia na początek dość niska, więc postanowiłyśmy z Kasią przygotować kilka stacji z panelami SM. Były emocje, prawa dziecka, zawody oraz to, co nasze dzieciaki uwielbiają najbardziej… krzyżówki, labirynty, kapsle, zapamiętywanie szczegółów, zabawy ruchowe i malowanie twarzy! Opowiedziałyśmy troszkę o tym, co robimy, na co dzień, co nas ominie z powodu pogody (kolorowe przebrania i terapia przy naszym wózku) i ruszyliśmy do stacji. Przed młodzieżą czekało trudne zadanie. Musieli trochę naciągnąć swoje granice, nabrać odrobiny dystansu do siebie, zmierzyć się ze swoimi emocjami. Za plecami słyszałyśmy, że im się podobało, więc i my się cieszymy z tego czasu ;)