piątek, 23 września 2016

Kto to wie...

Ostatni dzień lata już za nami. Za kilka dni zakończymy czwarty już sezon Szkoły Mobilnej    (SM). Dwie dzielnice, sześć lokalizacji i kilka dodatkowych akcji w okolicy dopełniło naszą pracę. Zdecydowaliśmy, że każdy sezon rozpoczniemy szkoleniem. Jest to dobry pomysł  na pozyskanie potencjalnych adeptów edukacji ulicznej, a także wykonanie pierwszych kroków w streetworkingu. Nasi kursanci oprócz warsztatów odbywają praktyki w czasie zajęć przy SM. Za kilka dni, tj.               7 października obędzie  się wręczenie certyfikatów osobom, które ukończyły cały kurs. W tym roku zakupiliśmy także nową  przyczepę do transportu naszej "szkółki" jak mawiają nasi przyjaciele z partnerskiej organizacji Grupa Pedagogiki i Animacji Społecznej z Warszawy, która także posiada SM.

W tym roku część z nas prowadziła lub brała udział w szkoleniu dla współpracowników i wolontariuszy, które było organizowane w Krakowie przez Fundację Ukryte Skrzydła. Była to także okazja do wymiany doświadczeń wszystkich trzech organizacji, które używają w swojej pracy belgijskiej szkoły.

Oprócz wielu radości i spełnienia, jakie daje praca przy SM na bytomskich podwórkach, mieliśmy wiele wyzwań. Są dwie drogi,  dwa wybory. Trudności można traktować jako pułapki, niebezpieczeństwa, które paraliżują nas do działania lub można je traktować jako możliwości, wyzwania,  z którymi damy radę się zmierzyć i znaleźć dobre rozwiązania. Co sprawia, że dla jednych z nas ta sama sytuacja jest spostrzegana jako możliwość, a dla innych jako zagrożenie?

 W naszej pracy, która ciągle się zmienia, jest dynamiczna, jest pod wpływem wielu różnych czynników, z których największym, a często najmniej świadomym jestem ja SAM! Poczucie własnej  wartości, to kim jestem, co czuję, jakie mam mocne strony i ograniczenia, które często chcemy przed sobą i innymi ukryć. To wszystko kształtuje naszą pracę, jej dynamikę i rozwój. Refleksja nad tym często jest pomijana i uznawana za mało istotną, nie wartą poświęconego czasu.

 Jakie są moje refleksje? Podzielę się z Wami za kilka dni, kiedy zakończymy sezon, wykonamy ewaluację naszej pracy i wyciągniemy wnioski, na podstawie których chcemy wiele zmienić w przyszłym roku....a może już wkrótce? Kto wie…


Robert CieślarBrak komentarzy:

Prześlij komentarz