wtorek, 20 marca 2018

"Szkoła inna niż wszystkie"
 Dosłownie przedwczoraj, tj. 18 marca 2018 roku zakończył się nasz 20 godzinny trening na edukatorów przy Szkole Mobilnej.

Prowadzącą szkolenie była Małgorzata Mia Baran, koordynatorka programu Szkoła Mobilna w Fundacji Ukryte Skrzydła z Krakowa. W małej grupie uczestników, którzy zdecydowali się, mimo mrozów i śniegów, do nas dotrzeć, zagłębialiśmy się w kilka dla edukatora/streetworkera ważnych tematów. Poruszaliśmy takie zagadnienia jak: osoba dorosła w życiu dziecka, poczucie własnej wartości, komunikacja werbalna i niewerbalna, środowisko dorastania, role społeczne i grupowe, kreatywność i znaczenie zabawy. Osobiście uważam, że każdy z tych tematów dotyczy wszystkich, którzy pracują z drugim człowiekiem. Małym bądź dużym. Młodym lub starszym. Kobietą lub mężczyzną.

Gdy przypominaliśmy sobie np. nasze wspomnienia z dzieciństwa o osobie dorosłej, która dała nam swoją całą uwagę, była dla nas tu i teraz, pokazywała świat w koło nas czy dzieliła się swoją wiedzą i doświadczeniem, to robiła to w sposób prosty, szczery, partnerski a przede wszystkim była obecna. To mógł być nauczyciel, dalsza ciocia czy wujek, policjant, który widząc zmieszanie i strach dziecka, zniża się klękając przed dzieckiem, pozwala przymierzyć mu swoją czapkę i komunikuje się w prosty i zrozumiały dla dziecka sposób.

Takich dorosłych chcą i potrzebują dzieci, takich dorosłych potrzebujemy w naszej streetworkerskiej przygodzie!

Na następne szkolenie zapraszamy również Ciebie!

Robert Cieślar

1 komentarz: