sobota, 30 listopada 2013

Wielki finał Bobrek Fashion Street za nami



Wspaniała przygoda – lekcja pokory i pracy nad sobą – z chwilami radości i zaskoczenia.



W czwartek 28 listopada 2013 r. w bytomskim CH Agora odbył się pokaz mody kończący artystyczny projekt Bobrek Fashion Street.
Grupa Pedagogów Ulicy UNO (GPU UNO) z Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego realizowała go od września, a uczestniczyło w nim pięć dziewczynek z bytomskiej dzielnicy Bobrek. Celem projektu było ukazanie młodych dziewczyn w roli artystek i modelek oraz doświadczenie, że ulica nie musi kojarzyć się tylko z nudą i szarą rzeczywistością, a moda i projektowanie ubrań z chudymi i stosującymi rygorystyczne diety modelkami, ale że każda dziewczyna może być kreatorką i bez wydawania dużych pieniędzy stworzyć coś nowego. Głównym zadaniem pedagogów ulicy oraz profesjonalistów modowych, biorący udział w projekcie było zmotywowanie dziewczyny do działania, zachęcenie do kreatywnego myślenia oraz pobudzenie do dbałości o siebie i swój wygląd.

Od września dziewczynkom udało się stworzyć po dwa zestawy ubrań z rzeczy, które pozyskano od różnych osób oraz zakupiono w sklepie z odzieżą używaną „Sawi” na Bobrku (ul. Konstytucji 48). W czasie warsztatów Barbara Posłuszna, blogerka opisująca modę, pomagała dziewczynkom wybierać ubrania i przerabiać je. Dużo czasu spędziła także z tą grupą Beata Pancherz, krawcowa z zamiłowania i wykształcenia, która pomagała dopasowywać i przeszywać wszystkie ubrania. W ramach projektu dziewczynki wzięły udział w warsztatach dotyczących dbania o włosy oraz cerę i skórę w salonie piękności „Fabryka Urody” (ul. Zabrzańska 30) oraz w  dwóch sesjach zdjęciowych pod okiem fotografa Przemysława Żurka.

- Wiedziałam, że projekt będzie interesujący, ale nie spodziewałam się, że przerodzi się w tak wielkie przedsięwzięcie. To były wspaniałe trzy miesiące, podczas których sama dowiedziałam się wielu interesujących rzeczy. Projekt pomógł nam w stworzenie fantastycznego zespołu, który mamy nadzieję będzie z nami w kolejnych projektach GPU  UNO. Nasze podopieczne: Justyna, Magda, Ola i dwie Żanety przeszły niesamowitą metamorfozę. Mamy nadzieję, że wszystko, co wydarzyło się przez ten czas zaowocuje w przyszłości – stwierdziły jednogłośnie Katarzyna Kukucz i Natalia Czachor, pedagożki ulicy i koordynatorki projektu.

Publiczność dopisała, po  godzinie 16.00 w sali bytomskiej Agory pojawiło się ponad 50 osób, które z niecierpliwością czekały na show. Na początku było kilka zdań wprowadzenia, a potem już tylko  brawa dla pięknie prezentujących się dziewczyn, które przedstawiły swoje kreacje.. Dziewczyny, pewne siebie i uśmiechnięte, szły po wybiegu niczym profesjonalne modelki. W przerwie między kolejnymi zestawami widzowie mogli obejrzeć prezentację zdjęć (wydrukowanych przez Modenę z Cieszyna), które stanowiły dokumentację z przebiegu całego projektu. Następnie, dzięki naszej modowej blogerce, dziewczynki otrzymały upominki w postaci kosmetyków do pielęgnacji skóry i włosów, a potem same wręczyły drobne prezenty w ramach podziękowania.
to, że finał był udany, mogły świadczyć słowa dumnych rodziców, pochwały koleżanek i kolegów młodych modelek czy wzruszająca wypowiedź starszej pani, która w latach 50. pragnęła zostać projektantką mody, ale nie miała takich możliwości. Zaś  przede wszystkim zadowolenie i radość na twarzach dziewczynek mówiły jedno: „Było super!”

- Trzy miesiące przygody z modą, otwierania umysłu i poszukiwania siebie, pracy nad swoją samooceną, możliwościami i umiejętnościami wyrażania swojej osobowości za pomocą ubrań i dodatków - myślę, że tak mogę w najprostszy sposób podsumować to, co się wydarzyło! Pełna wzruszenia i dumna, cieszę się, że przeszłyśmy tę drogę wspólnie – podsumowała zakończenie projektu blogerka Barbara Posłuszna.









poniedziałek, 25 listopada 2013

WIELKI FINAŁ!!


    Już w najbliższy czwartek odbędzie się finał projektu Bobrek Fashion Street, na który serdecznie zapraszamy!




Wizyta w Leuven

W dniach 21-24.11 przebywałem w Belgii. Powodem mojej tam obecności, był udział w konferencji Obywatelstwo, opieka społeczna i streetwork, która była organizowana przez ogólnoświatową organizację streetworkerską DYNAMO. Spotkanie to miało wymiar debaty, gdzie przedstawiciele różnych europejskich, krajowych komisji, instytucji czy organizacji dyskutowało nad każdym z elementów: prawa człowieka, dostęp do opieki społecznej, bezrobocie, bezdomność i duże problemy młodych ludzi z znalezieniem pracy. Wszystko w kontekście streetworkingu. Streetworkerzy przedstawili także świadectwa osób w różnych sytuacjach życiowych(nielegalny emigrant, bezrobotny, młoda osoba bezdomna), które były impulsem do ostatniej debaty.i wezwaniem do jeszcze bardziej intensywnej pracy. Osobiście byłem przerażony rozmiarem bezrobocia, bezdomności jaki jest obecny teraz w Belgii. Wracając w sobotę do Leuven, gdzie jest siedziba Mobile School i gdzie była moja baza (dzięki H. i R.), czekając na Dworcu Centralnym zobaczyłem grupkę mężczyzn z kobietą. Gdy usłyszałem, że rozmawiają po polsku, postanowiłem zagadać- a co? Po krótkiej rozmowie wiele się wyjaśniło. Żyją w Brukseli od kilku lat, nie mając mieszkania, pracy kazali mi wracać do Polski jeśli nie znajdę pracy(myśleli, że przyjechałem, tak jak oni za pracą). Ostatnie słowa Pana Mirka były ostre jak miecz: "jeśli podejdziesz do menela na ulicy, to na 95% trafisz na rodaka. Bez pracy, k.... tu nie wracaj". Uścisk ręki na koniec tej 2-3 minutowej rozmowy był dla mnie czymś ważnym, małym gestem solidarności z tymi, którzy z różnych powodów nie chcą ( nie mogą?) wrócić do "tej jebanej Polski". Miałem też okazję zobaczyć biuro partnera od środka a co najważniejsze poznać ludzi, z którymi współpracujemy od 2012 roku.


Robert

PS. Dzięki za gościnę i mile spędzony czas.








środa, 13 listopada 2013

LIST DO DZIECIĄTKA


        Już po raz trzeci zachęcamy do włączenia się w akcję LIST DO DZIECIĄTKA

        Idea jest prosta, chcemy obdarować 16 dzieci, które w tym roku uczestniczyły w zajęciach w grupach prowadzonych przez pedagogów ulicy. Podopieczni Grupy Pedagogów Ulicy UNO (GPU UNO), zostaną poproszeni o napisanie listu do Dzieciątka. Prośby dzieci przekażemy osobom/grupom, które przygotują konkretne prezenty. W całej akcji nie chodzi tylko o wsparcie finansowe, ale też o samodzielne zakupienie, zapakowanie i przekazanie prezentu. Tuż przed wigilią, w przedświąteczne popołudnie, pedagodzy spotkają się ze swoimi grupami i wręczą im upominki. Świąteczna atmosfera, pierniki, ciepła herbata, kolędy w tle i przesłanie Świąt Bożego Narodzenia będą doskonałym czasem na finał dla tej akcji.

 Koszt prezentu: do 100 zł


Osoby zainteresowane prosimy o kontakt e-mailowy: natalia.czachor@cme.org.pl
lub telefoniczny 519-048-502. 


piątek, 8 listopada 2013

Magia zdjęć….


        Czytając tytuł tego wpisu ktoś może pomyśleć: „Dlaczego magia?” Dla mnie fotografie są czymś wyjątkowym, ponieważ pozwalają zachować wybrane chwile w pamięci. Człowiek przez całe swoje życie wykonuje mnóstwo czynności, doświadcza tylu rzeczy, że nie sposób wszystko zapamiętać. Najprostszym przykładem jest dzieciństwo. Niektóre chwile już trudno przywołać w pamięci, lecz dzięki zdjęciom to jest możliwe.
Wystawa zdjęć, która będzie fotorelacją z projektu Bobrek Fashion Street nie jest punktem przewodnim przedsięwzięcia. Wszystkie fotografie jakie zaprezentujemy oraz te, które zostaną na dyskach naszych komputerów są wykonywane właśnie po to, aby nie zapomnieć o tym jaki ten projekt był. Czasami nie potrafimy wyrazić czegoś słowami i to właśnie obraz może nam w tym pomóc.

W czwartek 7 listopada po raz kolejny zatrzymaliśmy piękno w kadrze. Tym razem zdjęcia zostały wykonane w jednym z budynków znajdującym się na terenie parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Miechowicach (na sesję plenerową jest już za zimno). Ksiądz Jan Kurko, to osoba, której w tym miejscu szczególnie chcemy podziękować za stworzone warunki i możliwości!

Zdjęcia zza kulis sesji. Efekty będzie można zobaczyć na wystawie 28 listopada w czasie finału oraz od 10 grudnia w BCK.





poniedziałek, 4 listopada 2013

Piękną być ciąg dalszy


        29 października (wtorek) po raz kolejny odwiedziłyśmy Salon Piękności Fabryka Urody. Tym razem uczestniczki projektu Bobrek Fashion Street zasięgnęły porad na temat dbania o włosy. Spędziłyśmy w salonie półtora godziny i wcale nie mamy dosyć. Pani fryzjerka każdej z dziewczyn poświęciła czas doradzając i podpowiadając jak zadbać o swoje „czupryny”. Każda z uczestniczek została potraktowana indywidualnie, bo jak wiemy ile głów tyle różnych typów włosów. Jedne suche, drugie przetłuszczające się, jeszcze inne łamliwe. Na koniec spotkania wszystkie dziewczyny miały na głowach piękne fryzury. Było to dla nas przyjemne popołudnie i wracałyśmy na Bobrek z uśmiechami na twarzach.  Serdecznie zapraszamy do Fabryki Urody, jeśli ktoś chce zadbać o siebie i do tego fajnie spędzić czas. 









Sezon wtedy otwarty, uważam dziś za zamknięty!



Dziś kończymy coś, co zaczęliśmy dwa lata temu. Byliśmy już po raz ostatni na zajęciach ze Szkołą Mobilną na Pl. Zabaw, gdzie dwa lata temu nasze zajęcia miały swój początek. W ubiegłą środę wysłaliśmy sprawozdanie finansowe do FIO. Sezon wtedy otwarty, uważam dziś za zamknięty! W 2010 roku zaczęliśmy z jednym pedagogiem, z pomysłem na pracę z młodym człowiekiem. Po roku było już nas trzech oraz koordynator, Monika Cieślar-która czuwała i snuła wizję tej pracy. Jedną z takich wizji była chęć pozyskania Szkoły Mobilnej. Dlatego napisaliśmy aplikację do Belgii i projekt do Funduszy Inicjatyw Obywatelskich. Otrzymaliśm dofinansowanie a w lipcu 2012 roku rozpoczęliśmy szkoleniem wolontariuszy oraz zaczęliśmy prowadzić zajęcia na podwórkach przepięknego bytomskiego Bobrka.
            Dziś jesteśmy w miejscu, gdzie mamy super team oraz dwa narzędzia profilaktyczne: pracę uliczną prowadzoną w grupach i Szkołę Mobilną. Wcale nie zamierzamy pracy przerywać a tym bardziej jej kończyć! Zakończył się projekt i taka jest kolej rzeczy, ale praca jest i będzie kontynuowana. Także dzięki Wam pracownicy, wolontariusze, czytelnicy, ofiarodawcy, sponsorzy czy grantodawcy! Dziękujemy w szczególności ks. Dariuszowi z Parafii Św. Rodziny na Bobrku, gdzie Szkoła mogła garażować. Panu Jankowi- kościelnemu, który otwierał, zamykał a swym dobrym humorem rozbawiał nas do łez.
            W imieniu Grupy Pedagogów Ulicy ”UNO” dziękuję, że mieliście wpływ na to, kim jesteśmy i jak pracujemy oraz gdzie jesteśmy. Dziękuję. 

Robert Cieślar