poniedziałek, 2 stycznia 2012

Japoński Express – dosiądź się i podróżuj z nami!

Zgodnie z zapowiedzią  rusza nasza ogólnopolska zbiórka komiksów!!! 
Więcej szczegółów znajdziecie w opisie naszego nowego projektu.

Tytuł: Japoński Express
Miejsce: Bytom Bobrek
Czas: 02.01-30.06.2012r.
Koszt działań: 8000,00zł

Opis: Projekt społeczno – edukacyjny „Japoński Express” to kolejny cykl wspólnych działań dzieci i pedagogów w ramach programu Misja ULICA na bytomskim Bobrku. Nazwa projektu związana jest z tematyką działań oraz sposobem ich realizacji. „Wybierzemy się” w podróż do Japonii, a po drodze zatrzymamy się na specjalnych „przystankach”, którymi będą kolejno:

Przystanek 1 Biblioteczka podwórkowa. Zamierzamy zebrać komiksy w celu stworzenia ruchomej wypożyczalni komiksów. Chcemy zaprezentować komiksy z różnych okresów czasu i kultur, m.in. szczególną uwagę zwrócimy na mangę- japoński komiks bardzo popularny wśród dzieci i młodzieży. Biblioteka będzie się mieściła w walizce na kółkach i będzie dostępna w ustalonych terminach dla dzieci i młodzieży z Bobrka. W biblioteczce znajdą się także tradycyjne gry japońskie: Go, Mikado, Tichu, Hanafuda.

Przystanek 2 Wyjazd do Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Wyjedziemy do Krakowa zwiedzić Muzeum i zapoznać się bliżej ze sztuką Japonii. Wycieczka będzie wprowadzeniem do pracy nad naszym własnym komiksem.

Przystanek 3 Warsztaty z projektowania komiksu. Podczas pięciu spotkań warsztatowych stworzymy pod okiem grafika własny komiks. Chcemy, aby dzieci pracowały na specjalnym programie komputerowym. Uważamy, że łatwiej będzie dzieciom zaprojektować komiks w komputerze niż rysując postaci własnoręcznie. Dzieci poznają przez to najnowsze technologie, odkryją możliwości grafiki komputerowej. Pomysł na komiks zostanie wypracowany podczas pierwszych spotkań z grafikiem. Komiks zostanie wydany w postaci plakatu. Chcemy, aby charakteryzował się prostym przekazem i formą. Plakaty będą upublicznione w maju. Poczynimy starania, aby ukazały się w instytucjach kultury, w szkołach, niektórych urzędach, w siedzibach organizacji pozarządowych Bytomia.

Przystanek 4 Warsztaty origami. Podczas jednych z zajęć dzieci będą uczyły się origami, czyli sztuki składania papieru. Osoba prowadząca warsztaty pokaże, jak w prosty sposób można wyczarować z papieru niezwykłe kształty oraz wykonać drobne prezenty dla bliskich.

Przystanek 5 Warsztaty kaligrafii. Jedne z zajęć poświęcone będą sztuce kaligrafii japońskiej. Dzieci będą umiały napisać swoje imię po japońsku na specjalnym papierze i za pomocą odpowiedniego pędzla i tuszu.

Wagon restauracyjny. W naszym expressie jest także wagon restauracyjny. Chcemy zachęcić dzieci do odwiedzenia jednej z japońskich restauracji na Śląsku, przyjrzeć się bliżej menu oraz zapoznać z ceremoniałem parzenia herbaty. Dla wielu będzie to niezapomniane przeżycie. Podczas trwania projektu dzieci będą mogły również zjeść drobny posiłek, korzystać z kulturalnej oraz sportowej oferty Górnego Śląska.

Szukamy:

- komiksów o różnej tematyce dla dzieci i młodzieży (do końca lutego)
- walizki na kółkach do biblioteczki podwórkowej (do końca lutego)
- osobę(y), które pomogą stworzyć komiks
- osobę(y), która poprowadzi warsztaty origami
- sponsorów projektu

 Kontakt:
Monika Cieślar

Robert Cieślar

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz