środa, 17 kwietnia 2019

Finał gry miejskiej Street City LifeGra miejska "Street City Life", którą zrealizowaliśmy w Bytomiu 12.04.2019r. była naszą pierwszą próbą zmierzenia się z organizacją gry dla dorosłych. Było to dla nas coś zupełnie innego niż organizacja gry dla dzieciaków i młodzieży; po pierwsze: graliśmy po zmroku do późnych godzin (prawie) nocnych, po drugie: na bardzo dużym terenie.  Obszar naszej “terenówki” obejmował pięć dzielnic Bytomia: Rozbark, Śródmieście, Bobrek, Karb i Miechowice. Swój udział w grze zgłosiło aż 14 drużyn, z czego na START dotarło dziewięć: Hanysy, 3 Hanysów i Gorol, Dziabnięci, Żółte Jurki, Śmieszki, Bażanty z Fazańca Szombierki Bytom, Joko, Tunak Tunak Tun oraz Siupiki. Chłód i lekki deszcz jaki towarzyszył uczestnikom nie był w stanie rozmyć czy wywiać pragnienia jakim była chęć doświadczenia pracy ulicznej.  13 zadań,180 minut na ich wykonanie - takie wyzwanie mieli przed sobą. Dwie drużyny poruszały się pieszo, jedna rowerem a pozostali uczestnicy samochodami. Grę zorganizowaliśmy w ten sposób, że w każdej dzielnicy była co najmniej jedna para streetworkerów, którzy oprócz przekazania ekipom zadania do wykonania, mogli także pomóc lub udzielić wsparcia telefonicznego uczestnikom.
Zadania były zróżnicowane i obejmowały tematykę naszej pracy, historię danego miejsca oraz  sposób pracy naszej organizacji. Gra była liniowa, tzn. przemieszczano się z dzielnicy na dzielnicę wg ustalonej kolejności a zadania w dzielnicach można było (jeśli tak była zapisane) wykonywać dowolnie.

Oto opis kilku z zadań:

1. W tym roku nasza organizacja partnerska z Belgii (Mobile School)  poprosiła nas oraz inne organizacje na całym świecie o nagranie teledysku do muzyki jakiej słuchają dzieci w swoim kraju/w swojej dzielnicy, np. dzieciaki z warszawskiej organizacji przygotowały teledysk do muzyki, której same słuchają, podobnie zrobiły dzieci z Filipin, Albanii czy Afryki. Link TUTAJMy poprosiliśmy uczestników gry o to samo. Losowali jeden z 14-tu utworów muzycznych (listę stworzyli nasi podopieczni) i mieli do niego przygotować teledysk.

2. Gdy drużyna znalazła odpowiedni sklep, miała przygotować listę zakupów spożywczych za kwotę 10,00 zł. Produkty miały starczyć dla wszystkich członków grupy na czas gry. Listę sprawdzała p. sprzedawczyni w sklepie.

3. W ramach Festiwalu Zabawy lub warsztatów czy zajęć, dzieci nabywają lub rozwijają swoje umiejętności. Zadaniem uczestników było nauczyć się kręcić talerzem cyrkowym na patyku.

4. Gra w szachy podobno jest dla każdego. W jednej z dzielnic jest specjalny stolik do tego przygotowany. Jest to także miejsce spotkań streetworkerów z dzieciakami. Uczestnicy mieli rozegrać mini grę w szachy a potem odgadnąć figurę, która stojąc na polu szachownicy wskazywała adres kamienicy gdzie trzeba było się udać, by wykonać dalszą część zadania.


5. Uczestnicy mieli także odnaleźć adres kamienicy (widmo) i się tam udać, by wykonać kolejne polecenie. Wielu naszych współpracowników miało trudność ze znalezieniem tej lokalizacji pomimo tego, że pracują w tej dzielnicy od dłuższego czasu =)


6. Na murach czy bramach jednej  z bytomskich ulic jest wiele napisów i rysunków. Zadaniem uczestników, było stworzyć sentencję z jak największej ilości słów z muru.

7. Kreatywność to wykorzystywanie w nowy sposób rzeczy, które istnieją w danej formie. Uczestnicy mieli stworzyć zabawę z dosłownie 4 przedmiotów, które znaleźli na jednym z bytomskich podwórek.

W każdej z 4 dzielnic poprzedzających METĘ w Miechowicach uczestnicy otrzymywali od streetworkerów  1 z 4 puzzli. Na MECIE adepci na pedagoga ulicy mogli ułożyć z nich obrazek, który był fragmentem panelu edukacyjnego używanego przy Szkole Mobilnej. Znalezienie tego konkretnego panelu wśród wielu innych oraz wymyślenie gry czy zabawy związanej tematycznie z panelem było ostatnim elementem naszej gry. Podczas finału, po rozmowach i dyskusji wszystkim uczestnikom zostały wręczone dyplomy oraz drobne upominki. Tradycją jest, że tego dnia robimy sobie grupowe zdjęcie ze skrzyżowanymi rękami na piersiach i tak ułożonymi palcami, by wskazywały datę  12 IV tj. Międzynarodowy Dzień Dzieci Ulicy.


Nazwa drużynyRozbark MuralRozbark pl. BarbaryŚród. ZauekŚród. PiekarskaŚród.
Kręcenie talerzami
Bobrek OlszewskiegoBobrek ZdjęcieBobrek SzachyKarb MostKarb TechnicznaKarb Boisko (Łapki)Puzzleznalezienie panelu + wymyślenie zadaniaDotarcie na metę w wyznaczonym czasie
Żółte Jurki11123zaliczonezaliczonezaliczone-2473zaliczonezaliczone
3 Hanysów i Gorol111+113zaliczonezaliczone-zaliczone003zaliczonezaliczone
Tunak Tunak Tun111+100,5zaliczonezaliczonezaliczonezaliczone002zaliczone-
Bażanty z Fazańca Szombierki Bytom11113zaliczonezaliczonezaliczonezaliczone103zaliczone-
Siupiki00110,5zaliczonezaliczone-zaliczone002zaliczone-
Śmieszki111+111zaliczonezaliczonezaliczonezaliczone003zaliczone-
Hanysy11003zaliczonezaliczonezaliczonezaliczone002--
Dziabnięci0,51102zaliczonezaliczone-zaliczone003zaliczone-
Joko11113zaliczonezaliczone-zaliczone002zaliczone-

Każdego roku 12 kwietnia różne instytucje i organizacje a także inicjatywy społeczne na całym świecie, które działają na rzecz Dziecka Ulicy organizują różnorodne akcje:  warsztaty, happeningi, koncerty czy wykłady, by zwrócić uwagę ogółu na grupę społeczną, która jest często pomijana i stereotypowo oceniana. My zorganizowaliśmy grę miejską z elementami pracy streetworkera - chcieliśmy w ten sposób zachęcić uczestników do zatrzymania się i zwrócenia uwagi właśnie na tę grupę. Celem gry było skonfrontowanie uczestników ze specyfiką naszej pracy i danie im  szansy poczucia się jak streetworker - człowiek często zabiegany i zasypany różnymi zadaniami, ale mimo tego, ciągle chcący być w relacji ze swoimi podopiecznymi. Nie szukający punktów czy zwycięstwa kosztem innych ani racji, która w tej pracy niszczy relacje.


Szacuje się, że na całym świecie jest ok 150 milionów Dzieci Ulicy.A ilu jest streetworkerów?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz