wtorek, 27 października 2015

List do Dzieciątka




Grupa Pedagogów Ulicy UNO z Bytomia już po raz piąty zaprasza Państwa do włączenia się w akcję spełniania dziecięcych marzeń.
Dlaczego List do Dzieciątka? Ponieważ na Górnym Śląsku gwiazdkowe prezenty od zawsze przynosiło Dzieciątko, a nie Mikołaj! Mikołaj swoje 5 minut ma 6 grudnia. Zależy nam na umocnieniu tej starej, dobrej tradycji.
List do Dzieciątka ma prostą ideę: poprosimy dzieci, z którymi pracujemy w bytomskich dzielnicach Bobrek i Rozbark, aby napisały list do Dzieciątka. Dziecięce marzenia przekażemy osobom i grupom, które przygotują dla nich prezenty. W całej akcji nie chodzi o przekazanie środków finansowych, a o samodzielne zakupienie, zapakowanie i  przekazanie prezentu dla konkretnego dziecka. Tuż przed Wigilią, w przedświąteczne popołudnie, spotkamy się z dziećmi przy choince. Spędzimy czas jak w gronie rodzinnym, jedząc wigilijne przysmaki, śpiewając kolędy, rozmawiając o Bożym Narodzeniu i wręczając przygotowane prezenty.
Zwracamy się z ogromną prośbą o dołączenie do akcji poprzez przygotowanie prezentu dla dzieci, z którymi Grupa Pedagogów Ulicy UNO pracuje na co dzień.
Osoby, które są zainteresowane wsparciem tej akcji, prosimy o kontakt:
tel. 693 92 73 73
koszt prezentu: do 100 zł


Ważne daty:

12–30 października: dzieci piszą listy
2–6 listopada: przekazujemy listy ofiarodawcom
7–30 listopada: czas na przygotowanie prezentu
4 grudnia: ostateczny termin dostarczenia prezentów do siedziby GPU UNO w Bytomiu przy ul. Matki Ewy 1
14–18 grudnia: spotkania wigilijne z podopiecznymi, podczas których dzieci otrzymają prezenty



poniedziałek, 26 października 2015

Wieści ze stolicy



Miniony piątek był dla nas baaardzo długi. Razem z Basią zaczęłyśmy dzień po 4 rano (!), a pamiętajcie, że wtedy jeszcze nie spaliśmy godzinkę dłużej. Wszystko po to, by ok. 9:30 znaleźć się w Warszawie i dotrzeć do centrum na konferencję podsumowującą projekt badawczy OSOSu. Ale po kolei, bo to długa historia =)






niedziela, 18 października 2015

Sen Zimowy

Już trzeci sezon za nią! Nie mniej intensywny niż poprzednie! Chociaż przywitał ją śnieg i tak pełna energii i tęsknoty za bytomskimi podwórkami wyczekiwała rozpoczęcia sezonu. Odbyła 99 dyżurów na 7 podwórkach. Średnio na każdych zajęciach było z nami 25 osób! 


Pomagało nam grono wspaniałych wolontariuszy, bez których ten sezon nie byłby tak wspaniały. Każda z osób wniosła w zajęcia kawałek siebie, dzięki waszej obecności Szkoła Mobilna nie tylko mogła wyjść na zajęcia… dzięki waszej obecności dzieciaki mogły znaleźć kolejną bratnią duszę. Dziękujemy, że z nami byliście! ;)


Ten sezon był dla nas wyjątkowy (z resztą jak każdy nowy!), a rozmowy na temat naszych możliwości, oczekiwań i ilości zajęć w tygodniu bardzo burzliwe. Analizując poprzedni rok zdecydowaliśmy się na kolejny punkt programu. Każde zajęcia kończyliśmy czytaniem bajek. Uczestnicy bardzo szybko się wkręcili w ten pomysł, już od czerwca to nie my czytaliśmy a dzieciaki! Nie zabrakło też aktywności, które wszyscy lubią najbardziej oraz wychodzenia ku potrzebom naszych współtowarzyszy - naprawianie roweru, malowanie twarzy, wyścigi kapslami, sesje zdjęciowe, wymyślania nowych gier i zabaw ;)















Nasza wspaniała skrzynia uczestniczyła Międzygalaktycznym Zlocie Superbohaterów, bo musicie nam przyznać, że moc ma dużą! Nawiązywania relacji, wywoływania uśmiechów, nadrabiania braków edukacyjnych, stawiania wszystkich na równi sobie, pobudzania kreatywności i wyobraźni!



Oraz na XI Dniach Organizacji Pozarządowych podczas których byłą nie tylko źródłem dobrej zabawy, ale i kontrowersji ;)


Nie mogło jej zabraknąć na naszej „firmowej imprezie”, jaką jest Tydzień Ewangelizacyjny w Dzięgielowie. Tam pokochali ją wszyscy – wyczekując nas rano w ramach programu dla dzieci oraz wieczorem w oczekiwaniu na kolację.




i rzecz jasna na Festiwalu Zabawy. Tam czekało na nas miłe zaskoczenie. Pomimo całej masy atrakcji nie zabrakło chętnych, którzy postanawiali dotrzymywać jej towarzystwa.



Nie obyło się bez awarii, ponownie pękła ośka.. a na koniec sezonu zginęła nam osłonka na koło. To oznaka, że nasza skrzynia potrzebuje odpocząć. Nauczyć wszystkich cierpliwości w oczekiwaniu na kolejne zajęcia. Szkoła Mobilna zapada w sen, ale nie martwcie się, w kwietniu ją obudzimy. Dlaczego? Posłuchajcie sami! ;)





poniedziałek, 12 października 2015

Bytom OdNowa



Mimo zimna jakie zawitało do nas 10. października (niech Was nie zwiedzie słoneczko, które jeszcze świeciło, ale już nie grzało) wybraliśmy się naszą ekipą na bytomski rynek, by wspólnie z dzieciakami zbudować Bytom od nowa. Tak, tak, 10. października na bytomskim rynku działy się rzeczy niesamowite - powstawał Bytom budowany rękami dzieci. Kartonowe miasto powstało całkowicie w zgodzie z wizją najmłodszych mieszkańców: niezwykle kolorowy dom kultury, kino "Gloria", kościół, place zabaw, szkoła marzeń a nawet bytomska wieża Eiffla =) poza tym oczywiście domy, w których mieszkają dzieci - niektóre zupełnie odmienione, a niektóre na wzór tych realnych. 

czwartek, 8 października 2015

Seminarium lokalne

W poniedziałek miało miejsce ważne dla nas wydarzenie. Wraz z Ogólnopolską Siecią Organizacji Streetworkerskich OSOS zorganizowaliśmy seminarium lokalne o wdzięcznym tytule: 

„Monitoring realizacji streetworkingu w ramach współpracy międzysektorowej”.

Wiosną br. dziesięć organizacji streetworkerskich z całej Polski wzięło udział w badaniach jakościowych dotyczących współpracy z samorządem. Badacze przeprowadzali także wywiady z przedstawicielami urzędów: miast, ośrodków pomocy społecznej, regionalnych ośrodków polityki społecznej. 

Wyniki tych badań zostały zawarte w publikacji „Jak organizować streetworking w ramach współpracy między sektorowej? Analizy, rekomendacje, dobre praktyki”. Sam konkret, który może pomóc we wzajemnym zrozumieniu specyfiki działalności zarówno organizacji pozarządowych, jak i samorządów.

W budynku Ciszy Syjonu w Miechowicach (do którego niebawem będziemy się przenosić z naszym biurem) spotkali się przedstawiciele z Raciborza, Rybnika, Bytomia i Warszawy (Ci ostatni prezentowali wyniki badań i moderowali dyskusję).

Dlaczego jesteśmy zadowoleni z tego spotkania?

Ponieważ udało nam się zgromadzić w jednym miejscu przedstawicieli sektora pozarządowego i jednostek samorządu terytorialnego.

Ponieważ uczestnicy wykazali się wielką otwartością i byli aktywni w dyskusji dotyczącej rekomendacji i dobrych praktyk, jakie zostały przedstawione w raporcie.

Ponieważ dyskusja doprowadziła do sformułowania kilku wniosków, które mamy nadzieję, wprowadzimy, jako GPU UNO niebawem w życie.

Ponieważ była to pierwsza tego typu impreza z naszym czynnym udziałem, tutaj na Śląsku. Mamy ochotę na więcej! 

Zainteresowanych tematem odsyłam do lektury publikacji, którą można otrzymać za darmo w naszej siedzibie w Miechowicach lub poprzez OSOS.



czwartek, 1 października 2015

Uwaga! Monitoring.

Zaproszenie do udziału w seminarium

Ogólnopolska Sieć Organizacji Streetworkerskich OSOS oraz Centrum Misji i Ewangelizacji
Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Grupa Pedagogów Ulicy UNO zaprasza na seminarium
poświęcone podsumowaniu projektu badawczego
„Monitoring realizacji streetworkingu w ramach współpracy
międzysektorowej”

Seminarium odbędzie się
5.10.2015 r.
w godzinach 11.30 – 14.30
w Centrum Ewangelickim im.Matki Ewy w Bytomiu-Miechowicach
siedzibie Grupy Pedagogów Ulicy UNO, jednostki lokalnej Centrum Misji i Ewangelizacji
Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP
ul.Matki Ewy 1
41-908 Bytom

Konferencja kierowana jest w szczególności do pracowników jednostek samorządu
terytorialnego, przedstawicieli organizacji pozarządowych, pracowników placówek wsparcia
dziennego i organizatorów lub koordynatorów współpracy samorządu z organizacjami
pozarządowymi, sektora pomocy społecznej oraz wszystkich zainteresowanych
streetworkingiem jako jedną z metod pracy z najbardziej wykluczonymi społecznie osobami.

Program seminarium
1. Informacje o projekcie „Monitoring realizacji streetworkingu w ramach współpracy
międzysektorowej” i działaniach sieci OSOS – wystąpienie przedstawiciela OSOS
2. Przedstawienie wyników badania „Monitoring realizacji streetworkingu w ramach
współpracy międzysektorowej”
3. Lokalne działania streetworkerskie w systemie wsparcia i pomocy
4. Rola streetworkingu w lokalnej/regionalnej polityce społecznej
5. Dyskusja nad wynikami badania

Prosimy o potwierdzenie udziału w seminarium do dnia 1 października b.r.:
monika.cieslar@cme.org.pl
Projekt „Monitoring realizacji streetworkingu w ramach współpracy
międzysektorowej” realizowany w ramach programu Obywatele dla
Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.