środa, 1 sierpnia 2012

Festiwal Zabawy na Bobrku        W dniach 24-27 lipca br. Grupa Pedagogów Ulicy „UNO” działająca w Centrum Misji i Ewangelizacji zorganizowała „Festiwal Zabawy”. Sześciu wolontariuszy i trzech pedagogów ulicy przez cztery dni bawiło się wraz z grupą około 100 dzieciaków na bytomskim Bobrku. Festiwal rozpoczynał się codziennie o godzinie 14.00 i trwał ok. trzy godziny. Miejscem spotkań był pl. Drzymały. O tej porze wjeżdżał na plac zielony czterokołowy wózek, który wypełniony był po brzegi różnymi atrakcjami. Wózek może wjechać na każde podwórko i osoba dorosła czy nawet dziecko, może go bez kłopotu ciągnąć.
       Festiwal miał kilka stref zabawy i był tak różnorodny, że każda grupa wiekowa, od maluszków po dorosłych, mogła coś znaleźć dla siebie. Codziennie odbywało się spotkanie z Klaunem- Kruszyną. Klaun tworzył dla dzieci dmuchane zwierzątka i kwiatki. Malował dzieciom twarze i bawił się w różne dziwne i śmieszne gry. Była strefa, gdzie jedna z wolontariuszek malowała na twarzach i rękach dzieci różne zwierzątka, znaki, symbole. Strefa ta cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, a kolejka dzieci nigdy się nie kończyła. W strefie warsztatów, każdego dnia był inne zajęcia: zajęcia z robienia papierowych kwiatów, arcydzieł z masy solnej, produkcji alternatywnych torebek (z poszewek na poduszki), odlewów gipsowych, czy zajęć malarskich. W strefie szalonej zabawy, królowała kolorowa chusta i tunel animacyjny oraz Gibbon. Jest to certyfikowana taśma, którą zawiesza się kilkanaście centymetrów nad ziemią, pomiędzy dwoma drzewami czy słupami. Naciągnięta, tworzy most, po którym można chodzić. Kolorowa chusta i tunel cieszyły się wielkim zainteresowaniem dzieci, szczególnie tych najmłodszych. Strefa ruchu, to głównie wyjścia z wolontariuszem na boisko i gra w piłkę nożną lub konkurencje drużynowe, takie jak: skakanie w worku, przeciąganie liny. Najciekawszą i najbardziej śmieszną konkurencją, było rozbijanie balonów o podłoże swą własną pupą. Strefa gier była zaopatrzona w różne gry karciane i planszowe, które wymagały zręczności, dawały rozrywkę a także miały walory edukacyjne. Kultowymi grami okazały się: Jungle Speed, Blokus, Tabu, Wygibajtus, Cytadela. Organizatorzy zapewnili także mały poczęstunek, owoc i napój, których ze względu na ciągle rosnącą liczbę adeptów zabawy, czasami brakowało. Pierwszego dnia było około 60 uczestników, a ostatniego dnia uczestników niepełnoletnich było ponad 120. Wielu dzieciom towarzyszyli rodzice i dziadkowie.

         Festiwal Zabawy miał na celu aktywizację i integrację rożnych grup wiekowych i podwórkowych oraz ukazanie dzieciom alternatywnych sposobów spędzania wolnego czasu w ich własnym środowisku.  Drugim celem, było sprawdzenie, czy takie narzędzie może być użyteczne w codziennej pracy pedagogów ulicy w okresie letnio-jesiennym. Grupa Pedagogów Ulicy „UNO” w ramach projektu FIO od sierpnia do października br., na różnych podwórkach i miejscach na Bobrku, będzie prowadzić alternatywną edukację poprzez zabawę i gry. A wszystko to dzięki czterokołowemu, kolorowemu wózkowi, który przez te cztery dni stał się ogromną pomocą i atrakcją.

         Zapraszamy osoby chętne spróbowania czegoś nowego, do zaangażowania się w nasze działania, jako wolontariusze alternatywnej zabawy.

      Dziękujemy dzieciom i młodzieży za czas wspólnej zabawy. Wolontariuszom, którzy mieli odwagę zaangażować się w nowe dla nich działania, wziąć udział w szkoleniu a potem bezgranicznie, z pasją oddać się wspólnej kilkugodzinnej zabawie. Dziękujemy!!!  Dziękuję także Pani Aleksandrze Bubniak, koordynatorce projektu PAL-u i Mirkowi Kurkowi, animatorowi PAL-u za zachętę i wsparcie, jakie otrzymujemy od nich w naszej codziennej pracy.
          Do zobaczenia na placach i podwórkach bytomskiego Bobrka!

Zorganizowanie „Festiwalu zabawy” było możliwe dzięki finansowemu wsparciu:
Gminy Bytom
Programu Obywatelskiego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich
Fundacji Wspólna Droga-United Way Polska
Światowej Federacji LuterańskiejRobert Cieślar, pedagog ulicy w GPU „UNO” z Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz