środa, 24 kwietnia 2013

Śpiewać każdy może...

Śpiewać każdy może...

Weekend to dla dzieci święto. Czas odpoczynku od szkoły, czas zabawy, słodkiego nic nie robienia albo po prostu ponudzenia się. Ale po co się nudzić kiedy lubi się śpiewać i w związku z tym można... pojechać do Skoczowa. To tam w zeszły weekend odbyły się trzecie warsztaty muzyczne zorganizowane przez CME i skoczowską parafię e-a. I my wzięliśmy w nich udział. My to znaczy 3 soprany i jeden bas =)
Zaczęło się w piątek późnym popołudniem. Jako, że pochodzę ze Skoczowa, byłam już na miejscu, a Robert dotransportował mi trójkę podopiecznych z Bytomia. Zarejestrowaliśmy się i otrzymaliśmy piękny 44 stronicowy zeszyt nut z 14 piosenkami do wyuczenia się. Choć przyznajemy, że utwory były piękne, może poza jednym =) to i tak hitem naszego kwartetu stała się krótka rymowanka na rozśpiewanie, którą muszę Wam tu przytoczyć =):

Szły pchły koło wody,
pchła pchłę pchła do wody
i ta pchła płakała,
że ją tamta pchła popchała.

Piosenki na koncert były jednak dużo dłuższe i bardziej skomplikowane i czasem wymagało to od nas dużo wysiłku żeby wytrwale wyćwiczyć wszystkie 14 utworów.



Przeżyć to pomagały przerwy, wygłupy, nocne gadanie, kalambury, śniadanie zrobione przez Władka =) Aż w końcu udało się! Nadeszła niedziela. Wraz z nią zamieniliśmy Skoczów na Cieszyn, by tam przygotowywać się do coraz bardziej zbliżającego się koncertu finałowego. Bolały już gardła, zaczynały boleć nogi od ciągłego stania podczas prób. A tu jeszcze próba z zespołem, jeszcze generalna i w końcu sam koncert – dobrych kilka godzin stania.
Kurtyna opadła. Cieszyński teatr zapełnił się po brzegi. 140 osobowy chór był gotów. A więc... kurtyna w górę! Zaprezentowaliśmy efekt ponad 17 h prób. I opłacało się. Dużo radości przyniósł nam występ. Za rok też pośpiewamy =)



Kacha

piątek, 12 kwietnia 2013

12 kwietnia

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Czekolady. Kto lubi, niech zaopatrzy się w coś słodkiego i wejdzie na strony:
www.streetchildrenday.org/the-day/

oraz www.mobileschool.org/en/nostreetkidding

Pozdrawiam wiosennie z Warszawy, w której o 12.00 zaczynamy spotkanie sieci OSOS.

środa, 10 kwietnia 2013

Dieselka

Znaleźliśmy ją na krańcu Polski. Skulona między budynkami, samotna i wystraszona, nie patrzyła w naszą stronę. Ubytki w uzębieniu i zniszczona twarz oraz ślady po ciężkich chwilach jakie przeszła, wzdrygnęły mną. Wyobraziłem sobie jej twarz, kiedyś piękną linię ciała, białą skórę i zastanawiam się, co Ona musiała przejść i jak to się stało, że trafiła do tej dziury? Widać, że w życiu nie miała lekko i lekko z nami mieć nie będzie... Jest nas siedmioro facetów, którzy zdecydowali się o nią zadbać. Na początku nie protestowała. Pozwoliła nam podejść i chyba nam zaufała. Obiecaliśmy jej, że się nią zaopiekujemy, choć nie jesteśmy fachowcami. Na pytanie, czy pojedzie z nami odpowiedziała: Tak, lecz po chwili parsknęła, wypluwając jakąś czarną maź i powiedziała: w tym stanie nie dam rady z Wami jechać. Obiecaliśmy, że idziemy po pomoc i wrócimy po Nią. Czekała na tę chwilę przez ostatnie kilka lat i wreszcie się doczekała, a my strudzeni szukaniem, jesteśmy szczęśliwi, że ją znaleźliśmy. Witaj w swym nowym domu Dieselko!!


Robert

P.S. Dieselka- Samochód marki VW T4 Transporter. My- grupa siedmiu facetów, którzy wpadli na pomysł, by go wyremontować i TY, który możesz podążać z nami. Dzięki, że jesteś.

wtorek, 9 kwietnia 2013

Zapraszamy na szkolenie "Edukacja na ulicy"

Grupa Pedagogów Ulicy UNO z Bytomia ogłasza nabór na szkolenie „Edukacja na ulicy”, które jest adresowane do obecnych i przyszłych wolontariuszy projektu Szkoła Mobilna.
Projekt ten jest realizowany na podwórkach bytomskiej dzielnicy Bobrek.

Sama Szkoła Mobilna to wyjątkowa skrzynia na czterech kółkach, która bawi, uczy, zaskakuje, kryje w sobie wiedzę przydatną w codziennym życiu. Projekt pochodzi z Belgii i jest realizowany m.in. w: Ameryce Południowej, Afryce, Azji, Rumunii i Grecji. W Polsce funkcjonuje na warszawskiej Pradze i krakowskiej Nowej Hucie. Szkołę Mobilną rozstawia się w miejscach, gdzie przebywają dzieci. Pedagodzy uliczni poprzez animację oraz działania twórcze zachęcają dzieci do zabawy oraz nauki,  wyrażania własnych emocji, poznawania norm społecznych oraz różnych ciekawych dziedzin życia.

Grupa Pedagogów Ulicy UNO poszukuje wolontariuszy z terenów Górnego Śląska, którzy zaangażują się w rozwój tego wyjątkowego projektu.

Podczas szkolenia zostaną poruszone m.in. następujące tematy:
Metody pracy na ulicy
Wzrost samooceny dziecka ulicy
Umiejętności doradcze
Umiejętności dydaktyczne
Umiejętności twórcze
Umiejętności techniczne związane ze Szkołą Mobilną
Praca w grupie animatorów ulicznych
Strategia oceny pracy na ulicy

Terminy szkolenia:
I część teoretyczno-warsztatowa
8-10; 13-17; 20-21 maja 2013 r.
W godzinach 13.30-20.30

Miejsce:
Bytom-Miechowice
ul. Matki Ewy 1

II część praktyczna, czyli popołudniowe dyżury przy Szkole Mobilnej w dzielnicy Bobrek
22-24; 27-29 maja 2013 r.

Szkolenie  poprowadzą trenerzy z belgijskiej organizacji Mobile School.

Informacje o trenerach:
Rob Sweldens jest psychologiem, magistrem w zakresie polemologii i rozwoju. Koordynuje projekty partnerskie Szkoły Mobilnej od ponad 4 lat i ma doświadczenie we wdrażaniu Szkół Mobilnych w Europie, Afryce i Ameryce Łacińskiej. Jest odpowiedzialny za wdrożenie Szkoły Mobilnej w Bytomiu. 

Chiara Donadoni jest lingwistką z tytułem magistra w dziedzinie europeistyki i praw człowieka. Od kwietnia 2013 koordynuje projekty partnerskie Szkoły Mobilnej w Azji i Afryce, współodpowiedzialna za wdrożenie Szkoły Mobilnej w Bytomiu.

Informacje o organizatorach:
Grupa Pedagogów Ulicy UNO z Bytomia od 2010 roku realizuje program z zakresu pedagogiki ulicy w bytomskiej dzielnicy Bobrek, którego celem jest wsparcie i rozwój dzieci marginalizowanych społecznie oraz towarzyszenie ich rodzinom. Pedagodzy pracują poza lokalem, to znaczy tam, gdzie można spotkać wałęsające się dzieci, realizując z nimi zajęcia z zakresu animacji, warsztaty oraz projekty artystyczno-społeczne.

Termin przysyłania zgłoszeń mija 26 kwietnia. Ilość miejsc ograniczona. O przyjęciu nie decyduje kolejność zgłoszeń. Do udziału w szkoleniu zaprosimy osoby, które zadeklarują chęć odbycia wolontariatu krótko- lub długoterminowego w projekcie Szkoła Mobilna. Uczestnicy otrzymają certyfikat organizacji Mobile School, a wolontariusze podpiszą umowę wolontariacką.

W szkoleniu mogą wziąć udział tylko osoby pełnoletnie.
Szkolenie będzie tłumaczone na język polski.
Udział w zajęciach jest bezpłatny.

Formularz zgłoszeniowy

Zainteresowane osoby prosimy o kontakt:
Monika Cieślar
ul. Matki Ewy 1
41-908 Bytom
tel. 693 92 73 73
uno@cme.org.pl

Organizator:
 
Grupa Pedagogów Ulicy UNO z Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP

Projekt dofinansowany przez:

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego


Program Operacyjny Fundusz Inicjatyw Obywatelskich

Partnerzy:

Mobile School


Parafia Ewangelicko-Augsburska w Miechowicach