sobota, 30 listopada 2013

Wielki finał Bobrek Fashion Street za namiWspaniała przygoda – lekcja pokory i pracy nad sobą – z chwilami radości i zaskoczenia.W czwartek 28 listopada 2013 r. w bytomskim CH Agora odbył się pokaz mody kończący artystyczny projekt Bobrek Fashion Street.
Grupa Pedagogów Ulicy UNO (GPU UNO) z Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego realizowała go od września, a uczestniczyło w nim pięć dziewczynek z bytomskiej dzielnicy Bobrek. Celem projektu było ukazanie młodych dziewczyn w roli artystek i modelek oraz doświadczenie, że ulica nie musi kojarzyć się tylko z nudą i szarą rzeczywistością, a moda i projektowanie ubrań z chudymi i stosującymi rygorystyczne diety modelkami, ale że każda dziewczyna może być kreatorką i bez wydawania dużych pieniędzy stworzyć coś nowego. Głównym zadaniem pedagogów ulicy oraz profesjonalistów modowych, biorący udział w projekcie było zmotywowanie dziewczyny do działania, zachęcenie do kreatywnego myślenia oraz pobudzenie do dbałości o siebie i swój wygląd.

Od września dziewczynkom udało się stworzyć po dwa zestawy ubrań z rzeczy, które pozyskano od różnych osób oraz zakupiono w sklepie z odzieżą używaną „Sawi” na Bobrku (ul. Konstytucji 48). W czasie warsztatów Barbara Posłuszna, blogerka opisująca modę, pomagała dziewczynkom wybierać ubrania i przerabiać je. Dużo czasu spędziła także z tą grupą Beata Pancherz, krawcowa z zamiłowania i wykształcenia, która pomagała dopasowywać i przeszywać wszystkie ubrania. W ramach projektu dziewczynki wzięły udział w warsztatach dotyczących dbania o włosy oraz cerę i skórę w salonie piękności „Fabryka Urody” (ul. Zabrzańska 30) oraz w  dwóch sesjach zdjęciowych pod okiem fotografa Przemysława Żurka.

- Wiedziałam, że projekt będzie interesujący, ale nie spodziewałam się, że przerodzi się w tak wielkie przedsięwzięcie. To były wspaniałe trzy miesiące, podczas których sama dowiedziałam się wielu interesujących rzeczy. Projekt pomógł nam w stworzenie fantastycznego zespołu, który mamy nadzieję będzie z nami w kolejnych projektach GPU  UNO. Nasze podopieczne: Justyna, Magda, Ola i dwie Żanety przeszły niesamowitą metamorfozę. Mamy nadzieję, że wszystko, co wydarzyło się przez ten czas zaowocuje w przyszłości – stwierdziły jednogłośnie Katarzyna Kukucz i Natalia Czachor, pedagożki ulicy i koordynatorki projektu.

Publiczność dopisała, po  godzinie 16.00 w sali bytomskiej Agory pojawiło się ponad 50 osób, które z niecierpliwością czekały na show. Na początku było kilka zdań wprowadzenia, a potem już tylko  brawa dla pięknie prezentujących się dziewczyn, które przedstawiły swoje kreacje.. Dziewczyny, pewne siebie i uśmiechnięte, szły po wybiegu niczym profesjonalne modelki. W przerwie między kolejnymi zestawami widzowie mogli obejrzeć prezentację zdjęć (wydrukowanych przez Modenę z Cieszyna), które stanowiły dokumentację z przebiegu całego projektu. Następnie, dzięki naszej modowej blogerce, dziewczynki otrzymały upominki w postaci kosmetyków do pielęgnacji skóry i włosów, a potem same wręczyły drobne prezenty w ramach podziękowania.
to, że finał był udany, mogły świadczyć słowa dumnych rodziców, pochwały koleżanek i kolegów młodych modelek czy wzruszająca wypowiedź starszej pani, która w latach 50. pragnęła zostać projektantką mody, ale nie miała takich możliwości. Zaś  przede wszystkim zadowolenie i radość na twarzach dziewczynek mówiły jedno: „Było super!”

- Trzy miesiące przygody z modą, otwierania umysłu i poszukiwania siebie, pracy nad swoją samooceną, możliwościami i umiejętnościami wyrażania swojej osobowości za pomocą ubrań i dodatków - myślę, że tak mogę w najprostszy sposób podsumować to, co się wydarzyło! Pełna wzruszenia i dumna, cieszę się, że przeszłyśmy tę drogę wspólnie – podsumowała zakończenie projektu blogerka Barbara Posłuszna.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz