wtorek, 31 lipca 2012

Szkolenie „Wolontariusze dla Bobrka”


W dniach od 16 do 23 lipca, w Bytomiu-Miechowicach odbyło się szkolenie o nazwie „Wolontariusze dla Bobrka”. Celem szkolenia było przygotowanie ludzi do pracy środowiskowej z dziećmi i młodzieżą na podwórkach bytomskiego Bobrka.
W szkoleniu wzięło udział 10 osób z województwa śląskiego (Bytom, Katowice, Cieszyn, Goleszów, Skoczów, Tarnowskie Góry).

środa, 25 lipca 2012

Festiwal zabawy

W poniedziałek, parę minut po 14.00 rozpoczął się  festiwal zabaw podwórkowych organizowany przez GPU- UNO. Przez trzy godziny zebrało się ponad 60 dzieciaków i młodzieży. Absolwenci szkolenia "Wolontariusze dla Bobrka" pełni zaangażowania włączyli się w realizację tej inicjatywy. I tak: Tomek i Marta bawili się w różne gry ruchowe. Nasza Kruszynka, klaun, robiła dmuchane zwierzątka, itp.a także,  malowała twarze, ręce i inne koniczyny. Magda szalała z chustą animacyjną i bańkami mydlanymi. Kasia wraz z dziećmi tworzyła z masy solnej rzeźby, a druga Kasia malowała twarze i robiła warsztat z robienia kwiatów. Grupa chłopców ostro grała z Michałem z piłkę. Natalia aktywizowała starszą młodzież grą JENGA.

Z hałdy do Skandynawii

Zakończyła się wyprawa. Bartek i cała ekipa wrócili bezpiecznie do domów. Miałem przyjemność odbierać Bartka, wraz z jego mamą, w siedzibie Fundacji Ulica w nowej hali AWF. Parę minut po 14.30 przyjechali, szczęśliwi, zadowoleni i pewnie mocno zmęczeni. Bartek gratuluję jeszcze raz. Dzięki. Oto parę linków do informacji

Fortum
TVS

piątek, 13 lipca 2012

Pomóż nie żebrać.

Miasto chce uświadomić restauratorom i ich gościom, że dając pieniądze  -  szkodzą dziecku.Ciekawa akcja prowadzona przez PARASOL z Krakowa. Podaję za stroną TVP Kraków.

"Ruszyła akcja „Pomóż nie żebrać!” Chodzi o dzieci - mają od ośmiu do czternastu lat, ale zamiast bawić się i odpoczywać w czasie wakacji, sprzedają w kawiarniach kartki, a tak naprawdę żebrzą. Na krakowskim Rynku i na Kazimierzu są codziennie. Miasto chce uświadomić restauratorom i ich gościom, że dając pieniądze - szkodzą dzieciom.

czwartek, 12 lipca 2012

Kolejne informacje z wyprawy rowerowej

Ciężki dzień za nimi. Polecam serdecznie lekturę tutaj. Przed nami intensywne przygotowania do szkolenia i akcji letniej na Bobrku. Będzie super!!!

wtorek, 10 lipca 2012

Z hałdy do Skandynawii

Na stronie Fundacji ULICA czytam wpisy i oglądam zdjęcia z zapartym tchem. To co się tam dzieje, ich walka ze zmęczeniem, samym sobą, pogodą, przekracza moje wyobrażenia. To nie są jakieś dzieciaki, to są śląskie perły i cieszę się bardzo, że jednego z uczestników znam dość dobrze. Brawo dla nich i organizatorów

wtorek, 3 lipca 2012

Halooo Śląsk!!!!

W związku z wolnymi miejscami oraz prośbą wielu osób o zmianę terminów szkolenia, informujemy że, Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP oraz Parafia Ewangelicko-Augsburska w Bytomiu-Miechowicach zapraszają do udziału w szkoleniu: „WOLONTARIUSZE DLA BOBRKA”, dofinansowanym przez Program Operacyjny Fundusz Inicjatyw Obywatelskich w nowych terminach.

Celem szkolenia jest podniesienie kompetencji osób, które chciałyby pracować z dziećmi i młodzieżą ze środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Szkolenie adresowane jest do osób z Górnego Śląska, które ukończyły 17 rok życia i chcą pracować z dziećmi i młodzieżą z bytomskiej dzielnicy Bobrek. Szczególnie zapraszamy studentów i absolwentów kierunków: pedagogika, psychologia, wychowanie fizyczne, sztuki piękne oraz osoby po 50 roku życia, które mają doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą.

Od 2010 roku prowadzone są na Bobrku zajęcia z zakresu pedagogiki ulicy. W ramach swojej pracy organizujemy różne warsztaty, m.in. fotograficzne, kulinarne, sportowe. Pracujemy w małych grupach - w terenie. Poszukujemy wolontariuszy, którzy są gotowi pracować z dziećmi w ich środowisku zamieszkania pod okiem pedagogów ulicy.

Absolwentów szkolenia zaprosimy do odbycia praktyki wolontariackiej w naszej organizacji na warunkach zawartych w Ustawie o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.

Terminy szkolenia:
I moduł: 16-17 lipca 2012
Warsztat dotyczący pracy z dziećmi ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb dzieci i młodzieży z dzielnicy Bobrek w Bytomiu.

II moduł: 18 lipca 2012
Warsztat dotyczący pracy środowiskowej z dziećmi przy udziale alternatywnych narzędzi edukacyjnych

III moduł: 19-20 lipca 2012
Warsztat dotyczący pracy w małej grupie, komunikacji międzyludzkiej, rozwiązywania konfliktów w grupie.

IV moduł:  21-22 lipca 2012
Warsztat z zakresu pedagogiki zabawy, pedagogiki cyrku i arteterapii.

V moduł: 23 lipca 2012
Warsztat dotyczący wolontariatu w organizacji pozarządowej.

Wszystkie zajęcia będą prowadzone metodą warsztatową w Bytomiu-Miechowicach
przy ul. Matki Ewy 1 w godzinach od 9.00 do 17.30.

Uczestnicy otrzymają certyfikaty ukończenia szkolenia. Warunkiem ukończenia szkolenia jest obecność oraz aktywne uczestnictwo w zajęciach.
Udział jest nieodpłatny. Organizator zapewnia wyżywienie podczas szkolenia.

Do udziału w projekcie prosimy zgłaszać się mailowo do 8 lipca na adres:
monika.cieslar@cme.org.pl
podając: imię i nazwisko, datę urodzenia, e- mail, telefon kontaktowy oraz list motywacyjny (max 1 strona). O przyjęciu nie decyduje kolejność zgłoszeń!
Osoby zakwalifikowane do udziału w szkoleniu zostaną o tym powiadomione telefonicznie 9 lipca.

Projekt dofinansowany ze środków Programu Operacyjnego Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP
ul. Misyjna 8, 43-445 Dzięgielów, tel. 693 92 73 73

Jednostka lokalna w Bytomiu:
Grupa Pedagogów Ulicy „UNO”
ul. Matki Ewy 1, 41-908 Bytom, tel. 693 92 73 73

poniedziałek, 2 lipca 2012

Wakacje z piłką


„Wakacje z piłką”


            W sobotę, 30 czerwca, turniejem “Wakacje z piłką”, Wojewódzki Ośrodek Kultury i Sportu “Stadion Śląski” w Chorzowie rozpoczął VII edycję akcji “Lato Otwartych Boisk”.

            W turnieju “Wakacje z piłką” wystąpiło 14 drużyn z województwa śląskiego, jeden zespół z Białegostoku i jeden z Czeskiego Cieszyna. Na Stadion Śląski przyjechały między innymi drużyny z Istebnej, Wisły, Ustronia, Brennej, Szczyrku, Bielska-Białej i Drogomyśla. Grupa Pedagogów Ulicy „UNO” działająca w dzielnicy Bobrek, reprezentowała Bytom w składzie: Kamil K., Kamil G., Kamil Ś., Patryk S., Damian S., Kazimierz O., Krzysztof S. oraz Bartek Z. Drużyny we wtorek przed turniejem w czasie konferencji prasowej losowały kraje występujące w EURO 2012. W połowie losowania, okazało się, że Bytom będzie grał w barwach Portugalii.

            Faza grupowa była trudna i wyczerpująca. Trudna, bo drużyny były dobrze przygotowane a wyczerpująca, bo upał i wysoka temperatura były przeciwnikiem, z którym każda drużyna musiała się zmierzyć sama. W pierwszym meczu Portugalia zmierzyła się z Niemcami a mecz zakończył się wynikiem 2:2. Kilka minut przerwy i podopieczni GPU „UNO” w swym drugim meczu zmierzyli się z reprezentacją Danii. Ostatnia minuta meczu ustaliła wynik na 5: 2 dla Danii. Ostatnia faza rozgrywek grupowych była decydująca. Punktacja w grupie B przed ostatnim meczem Portugalii z Holandią to: Dania 9 pkt., Niemcy 4 pkt., Portugalia 1 pkt., a Holandia 0 pkt. Portugalia, by wyjść z grupy musiałaby wygrać dużą ilością bramek. I tak się stało. Mecz zakończył się wynikiem 8: 1 dla Portugalii! Stosunek bramek 12: 10 dla Portugalii, pozwolił jej na awans z grupy i rozegranie meczu ćwierćfinałowego.

            W ćwierćfinałach Portugalia przegrała mecz o awans z reprezentacją Polską. Po kilkugodzinnych zmaganiach przy wysokiej temperaturze, w finale drużyna Polski (Szkoła Podstawowa z Czeskiego Cieszyna) wygrała 4: 1 ze Szwecją (zespół z Wisły). W meczu o 3 miejsce Chorwacja (zespół z Jaworzna) zwyciężyła Danię (Gimnazjum nr 1 z Chorzowa) 4:2.

            Najlepszym strzelcem turnieju został Benedykt Noska z Czeskiego Cieszyna – autor 20 goli. Turniej odbywał się na obiektach treningowych Stadionu Śląskiego. Zespoły grały po 6 zawodników, 2x10 minut na boiskach o wymiarach 35 m x 20 m.

            W czasie turnieju otwarta była również Strefa Kibica, miejsce gdzie Grupa Pedagogów Ulicy „UNO” oraz Artystyczna Grupa Klaunów prowadziła animacje i zabawy. Uczestnicy mistrzostw i kibice mogli skorzystać m.in. z dmuchanej trampoliny, stoczyć walki sumo czy zagrać w różne gry zręcznościowo-edukacyjne w strefie gier. Znaleźli się również amatorzy, którzy uczyli się puszczać gigantyczne bańki mydlane czy chodzić na szczudłach. Dla najmłodszych kibiców atrakcją okazała się duża kolorowa chusta animacyjna i klauni, którzy swymi kolorowymi strojami, balonami i malowaniem na twarzach flag, cieszyli się dużym zainteresowaniem.

            Turniej “Wakacje z piłką” zorganizowany został przez Fundację Pomocy Dzieciom „ULICA w Katowicach, przy współudziale: Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, WOKiS-u “Stadion Śląski” w Chorzowie, Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach oraz Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP z jednostką lokalną Grupa Pedagogów Ulicy „UNO”. Jednym z inicjatorów przedsięwzięcia był Radny Sejmiku Województwa Śląskiego Janusz Buzek.
Patronat honorowy nad turniejem sprawował Marszałek Województwa Śląskiego Adam Matusiewicz oraz liczni sponsorzy.

             Akcja “LATO OTWARTYCH BOISK” potrwa do końca wakacji, czyli do 31 sierpnia. Stadion Śląski zaprasza bezpłatnie dzieci i młodzież do lat 16 na swoje obiekty treningowe. Zajęcia sportowe i rekreacyjne będą się odbywały od poniedziałku do piątku w godz. od 9.00 do 13.00. Przez dwa miesiące wakacji nie zabraknie konkursów, nagród i niespodzianek, czyli spotkań z gwiazdami sportu.

Akcji „Lato Otwartych Boisk” patronują:
Marszałek Województwa Śląskiego – Adam Matusiewicz
Śląski Kurator Oświaty – Stanisław Faber,
Prezydent Miasta Chorzów - Andrzej Kotala,
Prezydent Miasta Katowice – Piotr Uszok,
Prezydent Siemianowic Śląskich – Jacek Guzy