poniedziałek, 2 lipca 2012

Wakacje z piłką

„Wakacje z piłką”

W sobotę, 30 czerwca, turniejem “Wakacje z piłką”, Wojewódzki Ośrodek Kultury i Sportu “Stadion Śląski” w Chorzowie rozpoczął VII edycję akcji “Lato Otwartych Boisk”.

W turnieju “Wakacje z piłką” wystąpiło 14 drużyn z województwa śląskiego, jeden zespół z Białegostoku i jeden z Czeskiego Cieszyna. Na Stadion Śląski przyjechały między innymi drużyny z Istebnej, Wisły, Ustronia, Brennej, Szczyrku, Bielska-Białej i Drogomyśla. Grupa Pedagogów Ulicy „UNO” działająca w dzielnicy Bobrek, reprezentowała Bytom w składzie: Kamil K., Kamil G., Kamil Ś., Patryk S., Damian S., Kazimierz O., Krzysztof S. oraz Bartek Z. Drużyny we wtorek przed turniejem w czasie konferencji prasowej losowały kraje występujące w EURO 2012. W połowie losowania, okazało się, że Bytom będzie grał w barwach Portugalii.

Faza grupowa była trudna i wyczerpująca. Trudna, bo drużyny były dobrze przygotowane a wyczerpująca, bo upał i wysoka temperatura były przeciwnikiem, z którym każda drużyna musiała się zmierzyć sama. W pierwszym meczu Portugalia zmierzyła się z Niemcami a mecz zakończył się wynikiem 2:2. Kilka minut przerwy i podopieczni GPU „UNO” w swym drugim meczu zmierzyli się z reprezentacją Danii. Ostatnia minuta meczu ustaliła wynik na 5: 2 dla Danii. Ostatnia faza rozgrywek grupowych była decydująca. Punktacja w grupie B przed ostatnim meczem Portugalii z Holandią to: Dania 9 pkt., Niemcy 4 pkt., Portugalia 1 pkt., a Holandia 0 pkt. Portugalia, by wyjść z grupy musiałaby wygrać dużą ilością bramek. I tak się stało. Mecz zakończył się wynikiem 8: 1 dla Portugalii! Stosunek bramek 12: 10 dla Portugalii, pozwolił jej na awans z grupy i rozegranie meczu ćwierćfinałowego.

W ćwierćfinałach Portugalia przegrała mecz o awans z reprezentacją Polską. Po kilkugodzinnych zmaganiach przy wysokiej temperaturze, w finale drużyna Polski (Szkoła Podstawowa z Czeskiego Cieszyna) wygrała 4: 1 ze Szwecją (zespół z Wisły). W meczu o 3 miejsce Chorwacja (zespół z Jaworzna) zwyciężyła Danię (Gimnazjum nr 1 z Chorzowa) 4:2.

Najlepszym strzelcem turnieju został Benedykt Noska z Czeskiego Cieszyna – autor 20 goli. Turniej odbywał się na obiektach treningowych Stadionu Śląskiego. Zespoły grały po 6 zawodników, 2x10 minut na boiskach o wymiarach 35 m x 20 m.

W czasie turnieju otwarta była również Strefa Kibica, miejsce gdzie Grupa Pedagogów Ulicy „UNO” oraz Artystyczna Grupa Klaunów prowadziła animacje i zabawy. Uczestnicy mistrzostw i kibice mogli skorzystać m.in. z dmuchanej trampoliny, stoczyć walki sumo czy zagrać w różne gry zręcznościowo-edukacyjne w strefie gier. Znaleźli się również amatorzy, którzy uczyli się puszczać gigantyczne bańki mydlane czy chodzić na szczudłach. Dla najmłodszych kibiców atrakcją okazała się duża kolorowa chusta animacyjna i klauni, którzy swymi kolorowymi strojami, balonami i malowaniem na twarzach flag, cieszyli się dużym zainteresowaniem.

Turniej “Wakacje z piłką” zorganizowany został przez Fundację Pomocy Dzieciom „ULICA w Katowicach, przy współudziale: Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, WOKiS-u “Stadion Śląski” w Chorzowie, Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach oraz Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP z jednostką lokalną Grupa Pedagogów Ulicy „UNO”. Jednym z inicjatorów przedsięwzięcia był Radny Sejmiku Województwa Śląskiego Janusz Buzek.
Patronat honorowy nad turniejem sprawował Marszałek Województwa Śląskiego Adam Matusiewicz oraz liczni sponsorzy.

Akcja “LATO OTWARTYCH BOISK” potrwa do końca wakacji, czyli do 31 sierpnia. Stadion Śląski zaprasza bezpłatnie dzieci i młodzież do lat 16 na swoje obiekty treningowe. Zajęcia sportowe i rekreacyjne będą się odbywały od poniedziałku do piątku w godz. od 9.00 do 13.00. Przez dwa miesiące wakacji nie zabraknie konkursów, nagród i niespodzianek, czyli spotkań z gwiazdami sportu.