wtorek, 31 lipca 2012

Szkolenie „Wolontariusze dla Bobrka”


W dniach od 16 do 23 lipca, w Bytomiu-Miechowicach odbyło się szkolenie o nazwie „Wolontariusze dla Bobrka”. Celem szkolenia było przygotowanie ludzi do pracy środowiskowej z dziećmi i młodzieżą na podwórkach bytomskiego Bobrka.
W szkoleniu wzięło udział 10 osób z województwa śląskiego (Bytom, Katowice, Cieszyn, Goleszów, Skoczów, Tarnowskie Góry).
Szkolenie było prowadzone metodą warsztatową i obejmowało następujące zagadnienia:

1.Praca z dziećmi i młodzieżą ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb młodych ludzi z dzielnicy Bobrek w Bytomiu.
2.Praca środowiskowa z dziećmi przy udziale alternatywnych narzędzi edukacyjnych.
3.Praca w małej grupie, komunikacja międzyludzka oraz rozwiązywanie konfliktów w grupie.
4.Pedagogika zabawy, pedagogika cyrku oraz arteterapia.
5.Wolontariat w organizacji pozarządowej.
Warsztaty prowadzili Monika i Robert Cieślarowie (pedagodzy ulicy), ks. Grzegorz Giemza (dyrektor CME, superwizor), Beata Domaszewicz (animatorka, założycielka Stowarzyszenia „Podwórkowe Anioły” z Radomia oraz Magdalena Wesner (koordynator ds. wolontariatu w CME).
Osoby, które ukończyły szkolenie, następnie zaangażowały się, jako wolontariusze w prowadzenie Festiwalu Zabawy w dzielnicy Bobrek w Bytomiu. Pomysł na szkolenie zrodził się z pilnej potrzeby pozyskania nowych osób, które zechciałyby pomóc pedagogom ulicy w ich regularnej pracy w dzielnicy, jak również podczas specjalnych wydarzeń organizowanych na rzecz dzieci i młodzieży z Bobrka.
Zajęcia oferowane przez Grupę Pedagogów Ulicy „UNO” cieszą się dużym zainteresowaniem, niestety pedagodzy nie są w stanie dotrzeć do większej ilości dzieci z uwagi na ograniczenia kadrowe.
Szkolenie zostało dofinansowane przez Program Operacyjny Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Partnerem projektu jest Parafia Ewangelicko-Augsburska w Miechowicach.

Monika Cieślar, koordynator ds. pedagogiki ulicy GPU „UNO” z Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz