poniedziałek, 23 maja 2011

Chodź, opowiem Ci o moim Bobrku

Info o pedagogice ulicy w Bytomiu Bobrku.

    Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP oraz Parafia Luterańska w Miechowicach jest od 2010 r. realizatorem projektu z zakresu pedagogiki ulicy na terenie Bytomia Bobrka. Celem działań jest wspieranie, dostarczanie dobrych narzędzi, a także rozwój osobisty młodych ludzi, po to, by zmniejszyć ich zagrożenie marginalizacją oraz wykluczeniem społecznym. Miejscem wspólnych zajęć jest otwarta przestrzeń uliczna, podwórka, tereny zielone w dzielnicy, a także różne instytucje Górnego Śląska. Regularne spotkania z pedagogiem ulicy, bezpieczna i twórcza zabawa, udział w warsztatach, są działaniami docierającymi bezpośrednio do dzieci i młodzieży w ich normalnej sytuacji życiowej.

     Warsztaty fotograficzne stanowią integralną część programu „Misja ULICA” i są pierwszym projektem naszych podopiecznych, który udało się zrealizować dzięki dotacji naszego partnera Fundacji Wspólna Droga-United Way Polska z Warszawy.   

Informacje o warsztatach fotograficznych „Bobrek oczami dziecka. Warsztaty fotograficzne w dawnej dzielnicy robotniczej” oraz wystawie „Opowiem ci o moim Bobrku”

    Kto z nas nie lubi słuchać opowieści, szczególnie tych z nutką grozy i niestandardowym zakończeniem? Dzielnica Bobrek ma wiele znanych oraz ciekawych historii. Jedne są miłe, inne straszne, a wiele z nich jest po prostu smutnych. Autorami tych historii są dorośli, media, urzędnicy, ale także i dzieci. Poprzez warsztaty postanowiliśmy dać szansę tym najmłodszym artystom, by ich własna opowieść o miejscu zamieszkania była wreszcie usłyszana i dostrzeżona.
    Warsztaty fotograficzne w dawnej dzielnicy robotniczej, Bobrek, były pierwszym projektem zrealizowanym przez pedagoga ulicy Roberta Cieślara w ramach działań na lata 2010-2012 pod szyldem: „Misja ULICA”. Grupa dziewięciu młodych ludzi została zaproszona do udziału w ośmiu warsztatach plenerowych, które miały miejsce od marca do czerwca 2011 r. Projekt warsztatów fotograficznych był realizowany na terenie miasta Bytomia ze szczególnym uwzględnieniem dzielnicy Bobrek, z której pochodzą chłopcy. Intensywnie pracowaliśmy nad magią robienia zdjęć, zarówno w czasie zaplanowanych ośmiu sesji plenerowych wraz z fotografką Ewą Szymczyk, jak i indywidualnie, gdyż chłopcy mogą pożyczać aparaty. Z częścią chłopców spotykaliśmy się także na sesjach nocnych, które prowadził Michał Szymczyk. Używaliśmy aparatów cyfrowych oraz kamery cyfrowej.     Odwiedziliśmy różne miejsca w dzielnicy: byłą hutę Bobrek, stare kamienice, podwórka, pola i łąki. Miejsca ważne dla chłopców i te, które chcieli pokazać innym. Poznawaliśmy ich historię, a także dotarliśmy do archiwalnych fotografii przedstawiających dzielnicę Bobrek w latach jej robotniczej świetności.
    Z materiałów została stworzona wyjątkowa opowieść, która przedstawiona na dużych zdjęciach, tworzy dzieło, obok którego nie sposób przejść obojętnie. Na dwóch z 35 antyram umieszczono 120 zdjęć. Na jednej chłopaki opowiadają o przebiegu warsztatów. Jest to ich opowieść „Oni o sobie”. Drugi obraz jest opowieścią i spojrzeniem na chłopaków przez obiektyw aparatu fotografki Ewy Szymczyk. Jest to opowieść „Ona o nich”. Na kolejne 10 obrazów składa sześć zdjęć, które ukazują życie i dzielnicę Bobrek. Siedem obrazów podwójnych uzupełnia się i dopowiada. Następne 15 zdjęć jest w dużym formacie, a wystawę kończy wspólne zdjęcie grupy młodych i uzdolnionych artystów.
    Pierwsza wystawa odbędzie się w Centrum Handlowym AGORA w Bytomiu z wernisażem 27 maja o godzinie 18.00 Jest to wystawa czasowa, można ją tam będzie obejrzeć do 26 maja. Kolejnym miejscem jest dzielnica Bobrek, gdzie w Kościele ewangelickim przy ul. Stalowej wystawa będzie dostępna dla mieszkańców dzielnicy 28-30 czerwca przez trzy dni od godziny 15.00-18.00
W czasie Tygodnia Ewangelizacyjnego w Dzięgielowie w dniach 2-6 i 10 lipca 2011r a także na Słowacji 7-9 lipca 2011r.
    -Zależy mi na tym, by ludzie nie przeszli bez zainteresowania obok, ale zwrócili uwagę na głos młodych ludzi a przez nią na ich radości, problemy czy troski. Oni są częścią tej dzielnicy, miasta Bytomia i jej mieszkańców, dlatego nie zapominajmy o tym i zróbmy wszystko, co w naszej mocy, by ich zwykłe dni były po prostu lepsze. To jest moje marzenie i mój sen. Mam nadzieję, że się spełni w życiu kilku młodych osób. Dlatego warto to robić.- Robert Cieślar, pracownik ds. pedagogiki ulicy.

Info o dzieciach:
    W młodych ludziach są niezbadane pokłady energii. Ich dynamika, nieprzewidywalność, świeżość indywidualnego spojrzenia i przez żadną teorię niespaczona ciekawość świata, a także kod zachowań i język sprawiają, że wspólna praca może przynieść niesamowite efekty i jest wielką przygodą. Każdy z tych młodych artystów ma inną historię życia, ale łączy ich wspólne dorastanie w jednej dzielnicy.

Relacja Pani Ewy Szymczyk o wystawie i warsztatach:

    Autorzy zdjęć w swoich fotograficznych poszukiwaniach wykazywali się niezwykłą świeżością, wnikliwością oraz wrażliwością. Nie bali się eksperymentować oraz szukać niestandardowych rozwiązań. Powstałe fotografie są bardzo często zaskakująco dojrzałe i intuicyjne. Warto spróbować spojrzeć na nie głębiej - bo o takim Bobrku mogą opowiedzieć tylko Ci, którzy znają jego najjaśniejsze i najciemniejsze strony. Ci, którzy są tam codziennie i kochają to miejsce. Jeden z uczestników warsztatów powiedział: "Byłem w górach i na Kaszubach, ale tu mi jest najlepiej, bo tu mi się dobrze oddycha."

Info o fotografce Ewie Szymczyk:

    Góralka, matka nomadka, fotograf, podróżnik, kulturoznawczyni, eksplorująca przejawy, aspekty i manifestacje twórczej kobiecości. Fotografię traktuje, jako środek wyrazu pozwalający na oswajanie lęków zarówno jednostkowych jak i zbiorowych, pokonywanie przepaści kulturowych oraz narzędzie terapii: fotografowała kobiety po mastektomi, anorektyczki, osoby, które przetrwały Auschwitz, ludzi wyjętych spod prawa. Uważa, że odsłonięcie prawdy przed obiektywem często stanowi początek procesu zdrowienia.
www.ewaszymczyk.pl


6 komentarzy:

  1. Gratuluję dobrej roboty!! :) Pozdrawiam serdecznie z Dolnego Ślaska! Iwona. H.

    OdpowiedzUsuń
  2. Piękna wystawa. Dziękuję i gratuluję.
    PS Tylko, błagam, w nagłówku powinno być przecież "chodź", a nie "choć"!

    OdpowiedzUsuń
  3. Dziękuję za uwagi. Wystawa jest niesamowita i mam nadzieję, że ukaże się w internecie.

    pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  4. mieszkańców Bobrka ukazano niestety w negatywny sposób.... przykro

    OdpowiedzUsuń
  5. Taki obraz swojej dzielnicy mają młodzi ludzie. Negatywny. Pesymistyczny. Smutny. Do bani. Jednak to ich dzielnica i miejsce dorastania. Gdybym miał negatywny obraz mieszkańców tej dzielnicy, to by mnie tam nie było. Jeśli uraziłem kogoś swymi działaniami, projektem, wpisami, to było to zamierzone i celowe. Niech wreszcie będzie jakaś reakcja na moją robotę. Jeszcze nikt od 14 miesięcy mnie nie zaczepił i powiedział, "mieszkańców Bobrka ukazano niestety w negatywny sposób", dlatego dziękuję, za ten wpis i uwagę. Ten blog nie tylko informuje, ale staram się ww nim pokazać rzeczywistość taką jaką ją widzę, odbieram i odczuwam. Tak, moje wpisy są osobiste i nie są opisem rzeczywistości w jakiej pracuję, a tym bardziej wszystkich mieszkańców tejże dzielnicy.

    OdpowiedzUsuń
  6. aha...nie rozumiem dlaczego w negatywny sposób?

    OdpowiedzUsuń